روسیه خواهان مذاکرات فوری دولت افغانستان و طالبان شد

وزیر خارجه روسیه حق نشر عکس Getty Images
Image caption سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، امروز برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به نیورک می‌رود

وزارت خارجه روسیه خواستار مذاکرات فوری و مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان شده و گفته است که مسکو حاضر است میزبان این مذاکرات باشد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: "ما پیشنهاد می‌کنیم که مذاکرات میان دولت افغانستان و گروه طالبان برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور باید در اسرع وقت و به صورت جدی آغاز شود. مسکو آماده ارائه یک طرح کاری برای مذاکرات مستقیم و فوری میان دو طرف است."

در این بیانیه همچنین تجربه تلاش‌های جامعه بین‌المللی برای با ثبات‌سازی و تقسیم قدرت در افغانستان "غیرموثر" خوانده شده و بر آغاز یک روند صلح بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تاکید شده است.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، امروز برای شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به نیورک می‌رود.

این نشست قرار است در ۱۹ ژانویه، زیر عنوان "شراکت منطقه‌ای در افغانستان و آسیای مرکزی به عنوان مدلی از استقلال، امنیت و توسعه" برگزار شود.

Image caption روسیه سال گذشته تایید کرد که با طالبان در تماس است

روسیه تاکنون دست‌کم سه بار میزبان گفت‌و‌گوهای صلح درباره افغانستان با حضور نمایندگانی از افغانستان، ایران، چین، پاکستان، هند و چند کشور آسیای میانه شده است. در این نشست‌ها نمایندگان طالبان حضور نداشتند.

در آخرین نشست مسکو که آمریکا نخواست در آن شرکت کنند، از گروه طالبان خواسته شد تا از فعالیت‌های نظامی خود دست بردارند و برای حل و فصل بحران افغانستان با دولت افغانستان داخل مذاکرات مستقیم شود.

درجریان یک سال گذشته، مقام‌های روسیه پیوسته تایید کرده‌اند که با گروه طالبان در تماس هستند و هدفشان از این تماس حفاظت از شهروندان این کشور و نگرانی از حضور فزاینده داعش در افغانستان است.