در افغانستان پیشنهاد دهنده مدال شجاعت برای ترامپ 'تهدید شد'

افغانستان
Image caption این مدال ۱۵ گرم طلا است که برای آقای ترامپ ارسال شده است

فردی که پیشنهاد کرده بود برای ترامپ مدال شجاعت فرستاده شود تهدید به مرگ شده است.

در روزهای اخیر، شماری از ساکنان ولایت لوگر درجنوب افغانستان به خاطر توئیت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای او مدال شجاعت فرستاده‌اند اما پیشنهاد دهنده این کار مورد تهدید قرار گرفته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در اولین توئیت خود در آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی به شدت پاکستان را هدف انتقاد قرار داد.

او در توئیتر خود نوشت: "ایالات متحده آمریکا با ساده‌لوحی در ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است و آنها در عوض به جز از دروغ و فریب چیزی به ما نداده‌اند با این تصور که رهبران ما احمق هستند. آنها [پاکستانی‌ها] به تروریست‌هایی که ما در افغانستان به دنبالشان هستیم، پناهگاه داده و[به ما] کمک زیادی نکرده‌اند. (این رویه) دیگر بس است!"

فرهاد اکبری، کسی که برای ساخت این مدال هماهنگی لازم را کرده به محفوظ زبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که بعد از این توئیت آقای ترامپ، مردم در ولایت لوگر در یک جلسه بزرگ گرد آمدند.

او گفت که در این جلسه درباره توئیتر آقای ترامپ صحبت شد. "متن توئیت آقای ترامپ خواست هر افغان بود. با توجه به متن توییت آقای ترامپ ما فکر کردیم که این رئیس جمهوری آمریکا شاید نباشد، شاید یک افغان باشد."

Image caption این مدال به سفارت آمریکا تحویل داده شده است

به گفته او، بعد از ۱۶ سال در آمریکا فردی روی کار آمده که "درد مردم افغانستان را احساس کرد و صدای مردم افغانستان را شنید" و در این نشست تصمیم گرفته شده که چیزی برای او ساخته شود.

او گفت که در پی این تصمیم، این صندوق ایجاد شد و هرکس به اندازه توان خود کمک کرد. حتی یک کفش‌دوز تمام درآمد روزانه‌اش را که ۲۰ افغانی بود به این صندوق کمک کرد و ۲۱ هزار افغانی (حدود ۳۰۰ دلار) از ولایت لوگر جمع شد.

آقای اکبری افزود که بعد از آن از ولایت‌های دیگر نیز مردم کمک کردند و در مجموع ۴۵ هزار افغانی (حدود ۶۵۰ دلار) جمع آوری شد.

او گفت که مردم این مقدار پول را ۱۵ گرم طلا خریده و بعد در زرگری بر روی آن نوشته شد "مدال شجاعت، از طرف مردم افغانستان برای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا."

Image caption آقای اکبری می‌گوید که در این جلسه نمایندگان از مناطق مختلف ولایت لوگر حضور داشتند

آقای اکبری گفت که نمایندگان مردم این مدال را به سفارت آمریکا تحویل داده و خطاب به آقای ترامپ گفتند "شما به پای حرف خود ایستاده شوید و ما نیز از شما حمایت می‌کنیم."

او گفت که به دلیل این ابتکار اکنون با تهدیدهای زیادی از سوی مخالفان دولت افغانستان مواجه است ولی مردم افغانستان همواره به خاطر این کار از او تقدیر کرده است.

به گفته او سطح این تهدید به اندازه‌ای زیاد شده که نیروهای امنیتی تامین امنیت منزل او را به عهده گرفته و حتی کودکانش جرئت رفتن به مکتب را ندارد.

او می‌گوید با تمام این تهدیدها از کارش پشیمان نیست و این کار را بخاطر گرفتن پناهندگی نیز نکرده‌است.

Image caption این پیام نیز به آقای ترامپ ارسال شده است