والی فراه: طالبان با تجهیزات روسی می‌جنگند

افغانستان حق نشر عکس Farah Gov
Image caption والی فراه می‌گوید که کشورهای منطقه درصدد باز کردن دهلیز تدارکاتی جدید در ولایت فراه است

والی فراه در غرب افغانستان گفته است که پشت جنگی که در ولایت فراه جریان دارد، "دست‌های خارجی" قرار دارد. او همچنین گفته که طالبان با تجهیزات روسی می‌جنگند.

محمد عارف شاه جهان در گفت‌وگوی ویژه با اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که دوربین‌های دید در شب که از نیروهای طالبان به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده، نشان می‌دهد که همه آنان ساخت روسیه است.

آقای شاه جهان درباره ویژگی این دوربین‌ها گفت که آنها قادر به تعیین مسافت، هدف گیری دقیق در تاریکی شب و نیز دارای لیزراست که دید در شب را امکان پذیر می‌سازند.

او مدعی شد که بیشترین تلفات نیروهای امنیتی در ولایت فراه نیز به دلیل کارگرفتن از این نوع تجهیزات است.

منابع شورای ولایتی در روزهای گذشته از تلفات حدود صد سرباز امنیتی افغان در یک هفته در این ولایت خبرداده بودند و مدعی شدند که امکان دارد این ولایت به دست طالبان سقوط کند.

والی فراه گفت که طالبان قادر به تصرف ولایت فراه نیست، حتی اگر تمام نیروهای خود را به حرکت درآورد. اما او تایید کرد که عملیات نظامی گروه طالبان در این ولایت خسارت و تلفات زیادی به مردم این ولایت وارد کرده که باید از آن جلوگیری شود.

آقای شاه جهان گفت که اکنون تهدیدهای گروه طالبان در شهر وجود دارد و گاهی آنان به پاسگاه های داخل شهر عملیات‌های نظامی انجام می‌دهند.

به گفته او، افراد گروه طالبان با استفاده از پوشش مردم محل در شبها اقدام به عملیات نظامی می‌کنند.

او گفت که طالبان را در جنگ فراه افرادی از بیرون افغانستان حمایت می‌کنند و جنگ طالبان را علیه نیروهای امنیتی منظم ساخته است. برای بیرون رفت از وضعیت کنونی باید تصمیم و شیوه جدید در ولایت فراه در نظر گرفته شود.

حق نشر عکس farah Gov
Image caption والی فراه روشهای جنگ گروه طالبان را پیچیده تعریف کرد

'سازمان اطلاعات پاکستان در پشت پرده جنگ فراه'

والی فراه گفت که طالبان به تنهای قادر به ساخت مین‌های کنترل از راه دور نیستند. به گفته او، "مین‌های جدید در ولایت فراه کار گرفته می‌شود که با اشعه آفتاب منفجر می‌شوند. در کنار آن، طالبان از شیوه‌های پیچیده جنگ استفاده می‌کنند که فقط سربازان طالبان قادر به این کار نیستند."

او مدعی شد که در "پشت جنگ ولایت فراه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان قرار دارد"، چنانچه وزارت خارجه این کشور گفته که با اعلام استراتژی جدید آمریکا جنگ در افغانستان تشدید می‌شود ولی آقای شاه جهان می‌گوید که محل آن نیز ولایت فراه است.

آقای شاه جهان همچنین گفت که در مرزهای نزدیک ولایت فراه نیز گروه طالبان آموزش نظامی می‌بینند. طالبان مرکز اداری ولسوالی را در اختیار ندارد ولی مناطقی از پنج ولسوالی ولایت فراه در کنترل دارند.

او گفت که براساس اطلاعات اولیه در این ولایت حدود چهار هزار نیروهای شورشی حضور دارند و از این ولایت به عنوان یک دهلیز تدارکاتی در افغانستان می‌خواهند استفاده کنند که برای کل کشور می‌تواند درد سر ایجاد کند.

به گفته او، با توجه به مرز ۳۰۰ کیلومتری که ولایت فراه با ایران دارد، می‌تواند به عنوان یک دهلیز منطقوی برای حوزه جنوب غرب افغانستان استفاده شود و هنوز خیلی از مسایل با کشورهای منطقه حل ناشده است.

آقای شاه جهان به صورت مشخص از دخالت ایران در ولایت فراه یادی نکرد ولی توافق سیاسی منطقه را برای تامین امنیت در ولایت فراه مهم دانست.

قبل از این ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گفته بود که اجساد شماری از کشته‌شدگان طالبان در درگیرهایی این منطقه، به ایران منتقل شده است.