سازمان ملل نیز افغانستان را مرکز تعامل منطقه‌ای دانست نه تقابل

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای چخانسوری گفت که بزودی طرحهای بزرگ در منطقه افتتاح می‌شود

دولت افغانستان در واکنش به گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد وضعیت افغانستان و کشورهای آسیای که در نیورک برگزار شد، گفته است که این نشست نشان داد که کشورهای شرکت‌کننده افغانستان را "مرکز تعامل منطقه‌ای می‌دانند نه تقابل".

محمد هارون چخانسوری، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفت افغانستان می‌خواهد که در زندگی مردم خود و منطقه تغییر مثبت بیاورد.

او گفت که افغانستان با اهداف سیاسی خود که در منطقه داشت، رسیده است و بزودی "طرح‌های بزرگ اقتصادی" اجرایی می‌شوند که همه آنها حاوی دیدگاه افغانستان هستند.

شب گذشته، دبیرکل سازمان ملل مشارکت منطقه‌ای و همکاری میان افغانستان و کشورهای آسیای میانه را مدل و نمونه‌ای برای ایجاد ارتباط و نمونه توسعه خواند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، شب گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل در نیورک صحبت می‌کرد درباره همکاری‌های منطقه‌ای تاکید و گفت که مبارزه با افراط گرایی و تروریسم مسئولویت بین‌المللی‌است و افغانستان در این عرصه نیاز به همکاری همه کشورهای منطقه و دیگر نقاط جهان دارد.

او گفت که تمام جامعه بین‌المللی سهم در صلح، ثبات و توسعه افغانستان دارند. کشورهای آسیای مرکزی نقش عمده ای را در این زمینه بازی می‌کنند.

به گفته او، پیوندهای نیرومند فرهنگی افغانستان و کشورهای آسیای میانه پتانسیل بزرگی را برای اجرای پروژه‌های مشترک و مفید بین آنها بازی می‌کند.

دبیر کل سازمان ملل گفت که جنگ دولت افغانستان علیه بنیاد گرایی خشونت آمیز، تروریسم و جرایم سازمان یافته نتایج مثبت برای همه منطقه و جهان دارد. پاسخ به این تهدیدها مسئولیت حکومت افغانستان به تنهایی نیست. مبارزه موثر علیه تروریسم مستلزم همکاریهای منطقه‌ای و بین‌المللی و مبتنی بر مسایل حقوق بشری است.

حکمت کرزی، معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان نیز در این نشست گفته که حکومت افغانستان به تلاش همه جانبه برای بهبود وضعیت امینتی و مبارزه با تروریسم دست زده است.

به گفت او افغانستان در کنار مبارزه نظامی تلاشهایش را برای دست یابی به صلح نیز ادامه داده است.

آقای کرزی افزود که اکنون پناهگاه‌های تروریسم در منطقه شناخته شده و در دیدار رهبرانی از شورای امنیت این موضوع نیز مطرح شد.