افسر ارشد پلیس فراه و هشت کارگر در هرات کشته شدند

مجاهد حق نشر عکس Social Media
Image caption آقای مجاهد فرد شماره دوم پلیس فراه بود که به حومه شهر فراه رفته بود تا از مواضع نیروهای دولتی علیه گروه طالبان دیدار کند

مقام‌های دولتی در غرب افغانستان گفته‌اند که در نتیجه انفجار دو بمب کنارجاده‌ای در دو رویداد جداگانه در ولایت‌های فراه و هرات یک افسر ارشد پلیس و ۸ کارگر کشته شده‌اند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گفته که گلبهار مجاهد "آمر امنیت" پلیس فراه، که فرد شماره دوم پلیس ولایت شمرده می‌شد، روز یکشنبه (اول دلو/بهمن) در اثر انفجار یک بمب کنار جاده‌ای در حومه شهر فراه کشته شد.

سخنگوی والی فراه افزود که ستیزه‌جویان گروه طالبان دیشب بر پاسگاه‌های امنیتی اطراف شهر فراه حمله کرده بودند و آقای مجاهد برای نظارت از مواضع دولت به بیرون شهر فراه رفته بود.

طالبان در روزهای اخیر حملات سنگینی را علیه مواضع نیروهای دولتی در حومه شهر فراه و ولسوالی (شهرستان) "پشت رود" به راه انداختند و نگرانی‌هایی را در مورد امنیت شهر فراه پدید آوردند.

گروه طالبان مسئولیت کارگذاشتن بمب کنارجاده‌ای را که باعث کشته شدن گلبهار مجاهد شد، بر عهده گرفته است.

در همین حال، عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پلیس هرات گفته که در نتیجه انفجار یک بمب کنارجاده‌ای دیگر در ولسوالی گلران این ولایت دست‌کم هشت غیرنظامی کشته شدند.

آقای ولی‌زاده افزود که این افراد زمانی کشته شدند که خودرو حامل آنها با بمب کنارجاده‌ای در گلران برخورد کرد.

به گفته سخنگوی پلیس هرات، قربانیان این انفجار مردانی بودند که به جست‌وجوی کار از خانه برآمده و عازم شهر هرات بودند.

مسئولیت این انفجار را تا حال هیچ گروهی بر عهده نگرفته، اما مسئولان دولتی معمولاً بمبگذاری کنارجاده‌ای را به گروه طالبان نسبت می‌دهند.

گروه طالبان در روزهای اخیر حملات خود را در مناطق مختلف افغانستان شدت بخشیده است.

این گروه در فصل زمستان حملات چریکی خود را کاهش می‌دهد اما فعالیت خود را بر بمبگذاری‌های کنارجاده‌ای و حملات انتحاری سازمان‌دهی‌شده متمرکز می‌کند.