بازداشت چند مظنون زمینه‎سازی برای حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل

هتل اینترکنتیننتال کابل حق نشر عکس AFP
Image caption هتل اینترکنتیننتال کابل به دشت حفاظت شده بود، اما شش مهاجم با انواع سلاحهای سبک و نارنجک توانستند در آن نفوذ کنند

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که بازجویی از کارکنان و مسئولان امنیتی هتل اینترکنتیننتال را آغاز و چند نفر را به عنوان "مظنون" بازداشت کرده است.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه (۳ دلو/بهمن) به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر این موضوع بررسی می‌شود که مهاجمان انتحاری از ایست‌های بازرسی چگونه گذشتند و وارد هتل شدند.

پیشتر ویس‌احمد برمک، وزیر داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بود که احتمال آن وجود دارد که مهاجمان با همکاری افرادی مرتبط با بخش امنیت هتل وارد هتل شده باشند.

آقای دانش افزود که تا حال ۵ تا ۱۰ نفر به عنوان مظنون مورد بازجویی قرار گرفته‌اند، ولی او از ارائه جزئیات بیشتر در این مورد خودداری کرد.

حق نشر عکس Hotel Intercontinental Kabul
Image caption این هتل پیش از این هم یک بار هدف حمله مهاجمان انتحاری قرار گرفته بود

پیش از این منابع دولتی شبکه حقانی را مسئول این حمله دانسته‌اند.

مسئولیت تامین امنیت این هتل بر عهده یک شرکت خصوصی بود. این شرکت از سال‌ها پیش مجوز فعالیت داشته است. آقای دانش گفت که این شرکت از طریق برنامه رقابتی مجوز تامین امنیت هتل اینترکنتیننتال را به دست آورده بود.

سخنگوی وزارت داخله گفت که آمار تلفات تغییر نکرده و همچنان شامل ۲۲ کشته، از جمله ۱۴ خارجی، و ۱۰ زخمی می‌شود که ۶ نفر از زخمیان پلیس هستند.

تا حال مسئولان امنیتی به خبرنگاران اجازه ورود به ساختمان هتل را نداده‌اند، امری که انتقاد زیادی را در رسانه‌های محلی برانگیخته است. برخی رسانه‌ها دولت را متهم به "پنهانکاری" کرده‌اند.

این رویداد با حمله شش مهاجم انتحاری حوالی ساعت ۹:۲۰ شب، شنبه (۳۰ جدی/دی) آغاز شد و تا ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی ادامه یافت.

هتل اینترکنتیننتال از هتل‌های به شدت حفاظت‌شده کابل شمرده می‌شد، ولی حمله به این هتل سوال‌های زیادی را در مورد تامین امنیت هتل‌ها و اماکن حفاظت شده پدید آورد.

این هتل دولتی در سال ۲۰۱۱ هم هدف حمله مهاجمان انتحاری قرار گرفته بود.