به دنبال تظاهرات معترضان والی فراه استعفا کرد

حق نشر عکس FMIC
Image caption آقای شاه‌جهان تایید کرد که مردم از ناآرامی شاکی هستند، اما گفت که در یک هفته اخیر هیچ رویداد امنیتی روی نداده است

به دنبال تظاهرات خشونت‌آمیز معترضان در ولایت فراه در غرب افغانستان، والی این ولایت نسبتا ناآرام استعفا کرده است.

محمدعارف شاه‌جهان، روز پنجشنبه (۵ دلو/ بهمن) به بی‌بی‌سی گفت که به دلیل حفظ اتحاد مردم فراه و نارضایتی آنها از ناآرامی این ولایت استعفا کرده است.

آقای شاه‌جهان افزود که شماری علیه او تظاهرات کردند و شماری دیگر به حمایت از او. والی مستعفی فراه تاکید کرد که او استعفا کرد تا یکپارچگی اهالی ولایت فراه آسیب نبیند.

دیروز (پنجشنبه، ۴ دلو/بهمن) صدها نفر از اهالی فراهم در اعتراض به افزایش ناامنی در این ولایت تظاهرات کردند و خواستار تغییر مسئولان ارشد فراه شدند.

این تظاهرات با درگیری معترضان با نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و در جریان آن شماری از مغازه‌ها هدف حمله قرار گرفت و دست‌کم دو خودروی پلیس آتش زده شد.

حق نشر عکس SOCIAL MEDIA
Image caption آقای مجاهد فرد شماره دوم پلیس فراه یکشنبه گذشته در انفجار بمب کنارجاده‌ای در حومه شهر فراه کشته شد

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گفته که خشونت در جریان این تظاهرات تلفاتی در پی نداشته است. او معترضان را افرادی "ساده" خواند که به گفته او از آنها علیه مقام‌های ولایت استفاده شده است.

معترضان زمانی بیشتر خشمگین شدند که هئیتی از جانب دولت مرکزی برای بررسی اوضاع امنیتی فراه به این ولایت سفر کرد، اما بدون توجه به خواست‌های معترضان و دیدار با آنها، تنها با مسئولان دولتی گفت‌وگو کرد.

آقای شاه‌جهان به بی‌بی‌سی گفت که در یک هفته اخیر "هیچ رویداد امنیتی روی نداده"، اما تایید کرد که مردم از ناآرامی "شکایت" دارند.

این در حالی است که همین یکشنبه گذشته (اول دلو/بهمن) یک افسر ارشد پلیس در حومه شهر فراه، مرکز ولایت فراه، در اثر انفجار بمب کنارجاده‌ای کشته شد.

گلبهار مجاهد، مسئول امنیت و فرد شماره دوم پلیس فراه بود که برای بررسی اوضاع حومه شهر فراه به دنبال حمله ستیزه‌جویان گروه طالبان به بیرون شهر رفته بود.

گروه طالبان اخیرا حملات سنگینی را بر مواضع نیروهای دولتی در اطراف شهر فراه و ولسوالی (شهرستان) "پشت رود" این ولایت به راه انداختند. این امر به نگرانی از احتمال سقوط این شهر به دست طالبان دامن زد.