انفجار انتحاری با آمبولانس در کابل؛ دست‌کم ۹۵ کشته و ۱۵۸ زخمی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
این دومین حمله انتحاری در یک هفته است که کابل را لرزاند

شمارکشته شدگان حمله انتحاری روز شنبه کابل به ۹۵ نفر سیده است. به گزارش مقام های کابل شمار مجروحان این انفجار هم تاکنون ۱۵۸ نفر برآورد شده است.

اگر چه به نظر می‌رسد هدف حمله که حوالی ساعت یک ظهر به وقت کابل روی داد ساختمان وزارت کشور افغانستان بوده است اما اکثر قربانیان غیرنظامیان رهگذر بوده‌اند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است که فرد مهاجم با یک آمبولانس خود را به چهار راهی صدارت رسانده و از پشت بازرسی اول امنیتی به بهانه این که بیماری در داخل آمبولانس دارد، عبور کرده است.

او افزوده است که در بازرسی دوم فرد مهاجم تشخیص داده می‌شود اما راننده آمبولانس پیش این که ماموران پلیس بتوانند به او شلیک کنند خود و آمبولانس بمب‌گذاری شده‌اش را منفجر می‌کند.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که تاکنون ۹۵ کشته و ۱۵۸ زخمی به مراکز درمانی شهر کابل منتقل شده‌اند.

بیمارستان ایمرجنسی برای قربانیان جنگ نیز اعلام کرده که ۷ کشته و بیش از ۷۰ زخمی به این بیمارستان منتقل شده‌اند. این بیمارستان حمله امروز را "قتل عام" خوانده است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در ارتباط با این حمله ۴ نفر بازداشت شده‌اند.

ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان با نشر خبرنامه‌هایی این رویداد را محکوم کردند.

چراغ‌های برج ایفل پاریس امشب به احترام قربانیان انفجار مرگبار کابل خاموش می‌شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم با صدور اطلاعیه‌ای ضمن محکوم کردن این انفجار گفته چنین کارهایی تنها به تجدید پیمان ایالات متحده با افغانستان برای مبارزه با تروریسم خواهد انجامید.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که در اروپا به سر می برد هم ضمن محکوم کردن این حمله گفته: "با آنها که به مسببان چنین حملاتی پناه می‌دهند نباید هیچ مدارایی کرد."

اگر چه وزیر خارجه آمریکا نامی از گروه یا کشور خاصی نبرده اما واشنگتن در چند ماه گذشته بارها به پاکستان به عنوان مامن طالبان اشاره کرده و میان دو کشور در این زمینه اختلاف‌های جدی در گرفته است.

همزمان سازمان جهانی صلیب‌سرخ استفاده مهاجمان از آمبولانس برای این حمله را "دهشتناک" توصیف کرده است چرا که نگران خدشه‌دار شدن قداست فعالیت‌های امدادی است.

چهار راهی صدارت از مناطق مزدحم شهر کابل است. در این محل، ساختمان‌های بیمارستان جمهوریت، دفتر شورای عالی صلح و فرماندهی پلیس کابل قرار دارد.

کابل در چند ماه گذشته شاهد حملات خونین بوده ‌است.

حدود یک هفته پیش، در یک حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل ۲۴ نفر کشته شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

حق نشر عکس Karim King
Image caption این عکس توسط یک کاربرشبکه‌ای اجتماعی همرسانی شده است
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس emergency
Image caption این عکس را شفاخانه ایمرجنسی کابل همرسانی کرده است

گاهشمار حملات سه ماه گذشته در افغانستان