آغاز توزیع واکسن اسهال برای نجات هزاران کودک افغانستان

کودکان افغانستان حق نشر عکس UNAMA/SAYED MUHAMMAD SHAH
Image caption سالانه بیش از صدهزار مورد اسهال در افغانستان گزارش می‌شود که ۴۰ تا ۴۵ درصد مربوط به روتاویروس است

وزرات بهداشت افغانستان واکسن "روتاویروس" را برای کودکان زیر یک سال معرفی کرده است.

روتاویروس یکی از شایع‌ترین دلایل اسهال در نوزدان و کودکان است و این عفونت در افغانستان دومین عامل مرگ و میر کودکان خوانده شده است.

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید واکسن روتاویروس برای پیشگیری کودکان از بیماری کشنده اسهال شدید تجویز شده و معرفی این واکسن در افغانستان می‌تواند حدود ۳۰ درصد کودکان را از مرگ نجات ‌دهد.

هرچند آمار دقیق مرگ و میر و کودکان ناشی از بیماری روتاویروس در افغانستان هنوز در دست نیست، اما نماینده سازمان بهداشت جهان در افغانستان می‌گوید که این عفونت شدید در افغانستان سالانه حدود جان ۵ هزار کودک زیر پنج سال را می‌گیرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر بهداشت افغانستان با اشاره به آغاز تطبیق واکسن روتاویروس گفته است که این واکسن در تمام مراکز بهداشتی توزیع شده و به شکل قطره به کودکان و نوزدان داده می‌شود.

او همچنین گفته است که واکسن روتاویروس در افغانستان می‌تواند از حدود یک میلیون کودک در برابر این بیماری محافظت کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یونیسف: روزانه ۲۶ کودک در اثر بیماری اسهال در افغانستان جان می‌دهند

وزیر بهداشت افغانستان به کمک سازمان بهداشت جهان و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف)، این واکسن را برای کودکان زیر یک سال معرفی کرده است.

سالانه بیش از صدهزار موارد اسهال در افغانستان گزارش می‌شود که ۴۰ تا ۴۵ درصد مربوط به روتاویروس است.

وزارت بهداشت تاحالا واکسن‌های ضد توبرکلوز، فلج کودکان، سیاه سرفه، تیتانوس، زردی سیاه، آنفلوانزای نوع ب، سینه و بغل و سرخکان را به شکل سراسری تطبیق کرده است. با تطبیق واکسن روتا در کشور تعداد واکسن‌ها برای مبارزه با بیماری‌های مختلف کودکان به ۱۳ می‌رسد.