امروز در افغانستان ماتم ملی اعلام شد

محل انفجار کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت بهداشت افغانستان یک روز بعد از حمله مرگبار کابل شمار کشته شدگان حادثه را ۹۵ نفر و زخمی‌شدگان را ۱۹۱ نفر اعلام کرده

ارگ ریاست جمهوری افغانستان به دنبال حمله خونین دیروز در کابل، امروز یکشنبه ۸ دلو/بهمن را در این کشور ماتم ملی اعلام کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که دولت برای "غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان و ادای احترام به آنها" امروز را ماتم ملی اعلام می‌کند و پرچم این کشور را در سراسر افغانستان و نمایندگی‌های سیاسی این کشور در خارج از افغانستان به حالت نیمه افراشته در می‌آورد.

همچنین، دولت "برای رسیدگی بهتر به مجروحین"، فردا را تنها در کابل، پایتخت این کشور تعطیلی اعلام کرده است.

حکومت از مقامات محلی خواسته روز سه شنبه نیز مراسم ختم قرآن در سراسر این کشور برگزار کنند.

حمله خونین در کابل

روز گذشته یک آمبولانس بمب گذاری شده، در مرکز شهر کابل منفجر شد.

اگر چه به نظر می‌رسد هدف حمله که حوالی ساعت یک ظهر به وقت کابل روی داد ساختمان سابق وزارت داخله/کشور افغانستان بوده است، اما اکثر قربانیان غیرنظامیان رهگذر بودند.

وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت/بهداشت افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت که در حمله دیروز طالبان در کابل دست‌کم ۹۵ نفر کشته و ۱۹۱ نفر از جمله ۹ زن زخمی شدند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption امروز در بخش‌های مختلف کابل تشییع جنازه کشته شدگان حمله دیروز طالبان در حال برگزاری است
حق نشر عکس EPA
Image caption تشییع جنازه کشته‌شدگان حملات دیروز

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته است که فرد مهاجم با یک آمبولانس خود را به چهار راهی صدارت رسانده و از پست بازرسی اول امنیتی به بهانه این که بیماری در داخل آمبولانس دارد، عبور کرده است.

او افزوده است که در بازرسی دوم فرد مهاجم تشخیص داده می‌شود اما راننده آمبولانس پیش از این که ماموران پلیس بتوانند به او شلیک کنند، خود و آمبولانس بمب‌گذاری شده‌اش را منفجر می‌کند.

چهارراهی صدارت از مناطق مزدحم شهر کابل است. در این محل، ساختمان‌های بیمارستان جمهوریت، دفتر شورای عالی صلح و فرماندهی پلیس کابل قرار دارد.

واکنش‌ها به حمله مرگبار کابل

چراغ‌های برج ایفل پاریس دیشب به احترام قربانیان انفجار مرگبار کابل خاموش شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرده و گفته چنین کارهایی تنها به تجدید پیمان ایالات متحده با افغانستان برای مبارزه با تروریسم خواهد انجامید.

آقای ترامپ گفته که "زمانی آن فرا رسیده تا همه کشورها علیه طالبان و زیربناهای تروریستی که از این گروه می‌کند، اقدام قاطع انجام دهند."

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption حمله روز شنبه در کابل پس از انفجار جون/ژوئن سال گذشته که در آن حدود ۱۵۰ نفر کشته شد، مرگبارترین حمله طالبان در این شهر در پانزده سال گذشته است
حق نشر عکس EPA
Image caption بیمارستان‌های کابل در طول شب گذشته مشغول رسیدگی به صدها زخمی این انفجار بودند. تنها به بیمارستان ایمیرجنسی در کابل 130 زخمی برده شد

او همچنین گفته که "قصاوت طالبان بجایی نمی‌رسد و ایالات متحده همچنان متعهد به ایجاد افغانستان عاری از تروریست‌های است که می‌خواهند آمریکا، متحدان آن و هرکس دیگری که با ایدیولوژی شریر آنها هم‌نوا نیست، را هدف قرار دهند."

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که در اروپا به سر می‌برد هم ضمن محکوم کردن این حمله گفته: "با آنها که به مسببان چنین حملاتی پناه می‌دهند نباید هیچ مدارایی کرد."

اگر چه وزیر خارجه آمریکا نامی از گروه یا کشور خاصی نبرده اما واشنگتن در چند ماه گذشته بارها به پاکستان به عنوان مامن طالبان اشاره کرده و میان دو کشور در این زمینه اختلاف‌های جدی در گرفته است.

همزمان سازمان جهانی صلیب‌سرخ استفاده مهاجمان از آمبولانس برای این حمله را "دهشتناک" توصیف کرده است چرا که نگران خدشه‌دار شدن قداست فعالیت‌های امدادی است.

ذبیح‌‎الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که هدف آنها نیروهای پلیس بوده و کشته شدن غیرنظامیان در این حمله را رد کرده است.

کابل در چند ماه گذشته شاهد حملات خونین بوده ‌است.

حدود یک هفته پیش، در یک حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل ۲۴ نفر کشته شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

در حمله‌ای که روز چهارشنبه هفته گذشته چهارم دلو/بهمن بر دفتر سازمان خیریه حمایت از کودکان در شهر جلال‌آباد رخ داد نیز دست‌کم چهار نفر کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

چند روز پیش در حمله انتحاری دیگر در منطقه عینو مینه شهر قندهار نیز دست‌کم چهار نفر کشته شدند.

گاهشمار حملات سه ماه گذشته در افغانستان

حق نشر عکس EPA
Image caption امروز کارمندان شهرداری کابل مشغول پاکسازی خیابان‌های محل انفجار بودند. این کوچه انتیک‌فروشی کابل است که به ویرانه تبدیل شده
حق نشر عکس EPA
Image caption خیابان محل انفجار
حق نشر عکس EPA
Image caption محل انفجار یک روز پس از حمله انتحاری مرگبار طالبان