دولت افغانستان: پاکستان حضور طالبان را قبلا انکار می‌کرد حالا اعتراف می‌کند

Image caption وزیر داخله/کشور و رئیس امنیت ملی افغانستان پس از سفرشان به اسلام‌آباد امروز در نشست خبری در کابل در مورد نتایج این سفر صحبت می‌کردند

دولت افغانستان می‌گوید که مقامات پاکستان "اعتراف کرده‌اند" که طالبان از خاک این کشور برای سازماندهی حملات علیه افغانستان استفاده می‌کنند وعده همکاری جدی با کابل را داده‌اند.

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی و ویس احمد برمک، وزیر داخله/کشور افغانستان که دیروز در سفر ناگهانی به پاکستان رفته بودند، امروز پنجشنبه (۱۲ دلو) در نشست خبری در کابل گفتند که آنها "شواهد و مدارک غیرقابل انکار" از سازماندهی حملات در پاکستان علیه افغانستان به مقامات این کشور ارائه دادند.

آقای برمک گفت که آنها با نخست‌وزیر، وزیر داخله و رئیس سازمان اطلاعات نظامی (آی اس آی) دیدار داشتند و به آنها گفته‌اند که "دولت افغانستان خواهان اقدامات جدی و عملی پاکستان است، زیرا صبر و حوصله مردم افغانستان به پایان رسیده."

آقای برمک گفت که قرار است روز شنبه پیشرو هیاتی از پاکستان به کابل بیاید و در مورد "اقدامات" پاکستان به مقام‌های افغانستان معلومات بدهند.

رئیس امنیت ملی افغانستان گفت که آنها در ماه‌های اخیر "معلومات و اطلاعات دقیق" را که در نتیجه بازداشت شماری از افراد وابسته به گروه‌های شورشی بدست آورده بود، دسته‌بندی کرده و به مقامات پاکستان تسلیم داده‌اند.

او گفت که این اطلاعات شامل مراکزی در پاکستان است که شورشیان حملات علیه افغانستان از جمله حملات خونین اخیر در کابل را در آن مناطق سازماندهی کردند و افغانستان خواهان دستگیری سازماندهندگان این حملات و بسته شدن این مراکز از جانب دولت پاکستان است.

آقای استانکزی گفت فهرست‌ از نام‌های افرادی که باید دستگیر شوند هم به دولت پاکستان تسلیم داده شده ولی او گفت که به دلیل ادامه تحقیقات در هر دو کشور، نمی‌تواند جزییات این اطلاعات یا فهرست را در حال حاضر در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.

او گفت که در گذشته مقامات پاکستان همواره انکار می‌کردند که طالبان در این کشور پناه‌گاه‌های امن دارند و از آنجا علیه افغانستان اقدام می‌کنند اما این بار آنها این موضوع را انکار نکردند بلکه به آن اعتراف کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفت‌و‌گو با امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی پیرامون سفر مقامات امنیتی افغانستان به پاکستان

رئیس امنیت ملی افغانستان گفت با توجه به تغییر شرایط جهانی و فشاری که آمریکا وارد می‌کند، پاکستان هم گزینه‌های زیاد در اختیار ندارد و به گفته او فعالیت‌های تروریستی همه دنیا را متاثر ساخته است.

وزیر داخله افغانستان هم افزود که پاکستانی‌ها خواهان ایجاد یک میکانیسم مشترک بین دو کشور در سطح عالی برای تبادله اطلاعات استخباراتی میان دو کشور شدند.

کابل پایتخت افغانستان در ده روز گذشته هدف چندین حمله خونین قرار گرفت که مسئولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت و در این حملات صدها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

این حملات موجب خشم گسترده مردم شده و امروز شماری زیادی از شهروندان کابل در برابر سفارت پاکستان علیه آن کشور و طالبان شعار دادند.

معترضان که تلاش داشتند به سفارت پاکستان در کابل نزدیک شوند، با سر دادن شعارهای چون "مرگ به آی اس آی"، "مرگ به حامیان تروریسم"، "طالبان جنایت می‌کنند، پاکستان حمایت"، خشم شدید خود را نسبت به پاکستان و طالبان براز کردند.

Image caption تظاهرکنندگان در برابر سفارت پاکستان در کابل گردهم آمده بودند
Image caption مظاهره‌کنندگان پرچم پاکستان را به آتش زدند
Image caption مظاهره کنندگان علیه گروه طالبان نیز شعارهای شدید سر دادند