افزایش تلفات انفجار کابل؛ دست‌کم ۱۰۳ کشته ۲۳۵ زخمی

تشییع جنازه در کابل حق نشر عکس EPA
Image caption امروز در بخش‌های مختلف کابل تشییع جنازه کشته شدگان حمله دیروز طالبان در حال برگزاری است

وزیر داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که شمار تلفات حمله انتحاری روز شنبه (۷ دلو/بهمن) گروه طالبان در کابل به ۱۰۳ کشته و ۲۳۵ زخمی رسیده است.

ویس احمد برمک، که امروز یکشنبه (۸دلو/بهمن) در یک نشست خبری درباره حمله روز شنبه توضیحات می‌داد همچنین گفت که "شمار زیادی از نیروهای پلیس" هم شامل کشته‌شده‌های رویداد روز شنبه هستند؛ اما آقای برمک آماری از تلفات پلیس ارایه نکرد.

آقای برمک توضیح داد که نظر به نتایج اولیه تحقیقات، حمله دیروز با دو آمبولانس صورت گرفته است. به گفته او، آمبولانس اولی که بمب‌گذاری شده نبوده است، از سوی نیروهای امنیتی متوقف شده و سپس آمبولانس دومی با "بهانه" این که بیمار عاجلی را منتقل می‌کند با سرعت از ایست بازرسی گذشته است.

وزیر داخله افغانستان افزود که آمبولانس دومی که بمب‌گذاری شده بوده است، بعد از دقایقی توقف در پارکینگ شفاخانه جمهوریت زمانی که تلاش داشته است وارد ساختمان گارنیزیون وزارت داخله افغانستان در نزدیک بیمارستان جمهوریت شود، قبل از ورود از سوی پلیس توقف داده شد و سپس منفجر می‌شود.

در این نشست خبری همچنین تیمورشاه بهرامی، وزیر دفاع و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، از اقدامات و تلاش برای مهار حملات در افغانستان برای خبرنگاران توضیح ارایه کردند.

وزیر دفاع افغانستان گفت که نیروهای امنیتی این کشور نه تنها با گروه طالبان بلکه با بیست گروه تروریستی در جنگ است. او افزود:"وعده می‌دهم انتقام خون شهدا را می‌گیریم."

او افزود که در ۴۸ ساعت گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان ۱۰۶ مخالف دولت را کشته است و ۱۱ قرارگاه آنها را از بین برده است.

آقای بهرامی افزود:"مخالفان چون در جبهات جنگ با شکست مواجه‌اند مردم ملکی را هدف قرار می‌دهند."

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، نیز در این نشست خبری گفت که افتتاح پروژه‌های اقتصادی باعث افزایش حملات در افغانستان شده است.

به گفته او استخبارات منطقه عمدا برخی از ساحات مشخص افغانستان را امن می‌سازد.

آقای استانکزی همچنین از بازداشت چهار نفر در ارتباط با این حمله سخن گفت.

انفجار روز شنبه در کابل در نزدیک چهارراهی صدارت، از مناطق مزدحم شهر کابل اتفاق افتاد. در این محل، ساختمان‌های بیمارستان جمهوریت، دفتر شورای عالی صلح و فرماندهی پلیس کابل قرار دارد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان به دنبال حمله خونین دیروز در کابل، امروز یکشنبه ۸ دلو/بهمن را در این کشور ماتم ملی اعلام کرده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده که دولت برای "غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان و ادای احترام به آنها" امروز را ماتم ملی اعلام می‌کند و پرچم این کشور را در سراسر افغانستان و نمایندگی‌های سیاسی این کشور در خارج از افغانستان به حالت نیمه افراشته در می‌آورد.

کابل در چند ماه گذشته شاهد حملات خونین بوده ‌است.

حدود یک هفته پیش، در یک حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل ۲۴ نفر کشته شدند. .

گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

گاهشمار حملات سه ماه گذشته در افغانستان

حق نشر عکس EPA
Image caption امروز کارمندان شهرداری کابل مشغول پاکسازی خیابان‌های محل انفجار بودند. این کوچه انتیک‌فروشی کابل است که به ویرانه تبدیل شده