پس از ۶۰ سال یک رئیس جمهور اندونزی وارد کابل شد

معاون دوم ریاست جمهوری حق نشر عکس fb/2vpo
Image caption رئیس‌جمهوری اندونزی در حالی وارد پایتخت افغانستان شده که در ظرف ۱۰ روز اخیر سه حمله مهاجمان انتحاری وابسته به گروه‌های تندرو اسلامی در این شهر، جان حدود ۱۴۰ نفر را گرفته است

رئیس‌جمهوری اندونزی در حالی به منظور کمک به تامین صلح در افغانستان، وارد پایتخت این کشور شده که رویدادهای خونین امنیتی کابلی‌ها را شوکه کرده است.

در حالی که همین چند ساعت پیش پنج مهاجم انتحاری به یک واحد ارتش در غرب کابل حمله کردند، محمدسرور دانش، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان به استقبال جوکو جوکووی ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی به فرودگاه رفت.

قرار است آقای ویدودو با محمد اشرف‌غنی، همتای افغانش و همچنین سایر مقام‌های ارشد دولت افغانستان دیدار کند و در یک نشست مشترک خبری با آقای غنی سخن بگوید.

رئیس‌جمهوری اندونزی در حالی وارد پایتخت افغانستان شده که در ظرف ۱۰ روز اخیر سه حمله مهاجمان انتحاری وابسته به گروه‌های تندرو اسلامی در این شهر، جان حدود ۱۴۰ نفر را گرفته است.

پرامونو آنونگ، دبیر کابینه اندونزی در صفحه توییترش نوشته که پیش از سفر رئیس‌جمهوری این کشور به افغانستان، شمار زیادی به او توصیه کرده بودند که به افغانستان سفر نکند.

دبیر کابینه اندونزی اما گفته است: "رئیس‌جمهوری نمی‌ترسد".

حق نشر عکس Arg
Image caption پس از ۶۰ سال یک رئیس جمهور اندونزی وارد کابل شد

شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که جوکو ویدودو به دنبال سفر ماه نوامبر گذشته محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان به اندونزی صورت می‌گیرد.

آقای ویدودو در دیدار با آقای خلیلی در جاکارتا، پایتخت اندونزی وعده داد که کشورش از روند صلح و آشتی در افغانستان حمایت خواهد کرد و آماده اجرای نقش کشورش در این مورد است.

به دنبال سفر آقای خلیلی به جاکارتا، در نیمه دسامبر سال گذشته محمدسرور دانش، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان، هم به اندونزی سفر و بر تعمیق روابط دوجانبه هر دو کشور تاکید کرد.

اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی است و سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان می‌گوید افغانستان می‌تواند از نقش روحانیون اندونزی در جهان اسلامی در راستای تقویت صلح در افغانستان استفاده کند.

آقای مرتضوی افزود که اندونزی به عنوان یک کشور اسلامی پیش از این اظهار علاقه‌مندی کرده که در زمینه‌سازی برای صلح در افغانستان کمک کند.

تقویت روابط دوجانبه و استفاده از تجربه اندونزی در راستای توسعه آموزش و پرورش و همچنین استفاده از ظرفیت‌های هر دو کشور در جهان اسلام هم از دیگر اهداف این سفر عنوان شده است.

در نزدیک به شصت سال گذشته، این نخستین سفر یک رئیس‌جمهوری اندونزی به افغانستان است. در سال ۱۹۶۱ احمد سوکارنو، رئیس جمهوری پیشین اندونزی، به افغانستان سفر کرده بود.

سفر به افغانستان بخشی از سفر آسیایی جوکو ویدودو است.