ترامپ مذاکره با طالبان را در پی بمبگذاری‌های اخیر رد کرد

نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ: حالا نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو با طالبان در آینده نزدیک را با اشاره به رشته بمبگذاری‌های مرگبار اخیر در کابل، پایتخت افغانستان، رد کرده است.

او روز دوشنبه در جریان نشستی با نمایندگان اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله سفرای چین، فرانسه، بریتانیا و روسیه در واشنگتن اظهار نظر می کرد. در این نشست قرار بود همچنین در مورد ایران، کره شمالی و مساله تروریسم گفت‌و‌گو شود.

بنابه گزارش ها آقای ترامپ گفت: "مردم بی گناه چپ و راست کشته می شوند. وسط بچه‌ها و وسط خانواده‌ها بمب می‌گذارند، همه جای افغانستان مردم را می‌کشند. برای همین نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم. شاید زمانی برای این کار برسد اما به این زودی ها نخواهد بود."

کابل در ده روز اخیر شاهد سه حمله مرگبار بوده که بیش از ۱۳۰ کشته به جا گذاشته است.

در تازه ترین حمله در صبح دوشنبه "پنج مهاجم انتحاری" به یک واحد نظامی در نزدیکی دانشگاه نظامی مارشال فهیم حمله کردند که در نتیجه آن ۱۱ نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش، به عهده گرفته است.

دو روز پیشتر در روز شنبه (هفتم دلو/بهمن) کابل شاهد یکی از مرگبارترین بمبگذاری ها بود. در آن حمله که با یک آمبولانس پر از مواد منفجره انجام شد بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند.

یک هفته پیش از آن حمله دیگری در کابل ۲۴ کشته به جا گذاشته بود. بیشتر قربانیان آن حمله به هتل اینترکنتیننتال خارجی بودند.

طالبان مسئولیت آن دو حمله را به عهده گرفت.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه در یک نشست مشترک خبری با جوکو ویدودو، رئیس‌جمهوری اندونزی، در کابل در مورد حمله خونین روز شنبه گفت: "در گذشته، زمانی که شمار تلفات ملکی (غیرنظامی) در حملات زیاد می‌شد، و منجر به رسوایی دشمن می‌گردید، طالب‌ها از پذیرفتن مسؤولیت انکار می‌کردند. ولی این بار، برخلاف معمول، طالب‌ها علی‌الرغم تلفات زیاد ملکی، مسؤلیت این حمله را بدوش گرفتند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ استراتژی تازه نظامی آمریکا را در ماه اوت اعلام کرد

استراتژی آمریکا

آقای ترامپ در ماه اوت استراتژی تازه آمریکا در جنگ افغانستان که اکنون وارد هفدهمین سال خود شده است را اعلام کرد.

آن استراتژی خواستار افزایش شدت و سرعت حملات علیه طالبان و همچنین فشار بر پاکستان برای جلوگیری از پناه دادن به این گروه می شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که در جلسه روز دوشنبه حضور داشت قبلا گفته است که پس از یک تلاش موثر نظامی، می توان در پی راه حلی سیاسی با مشارکت بعضی عناصر طالبان بود.

به گزارش آسوشیتدپرس آقای تیلرسون همچنین گفته است که آمریکا از گفت و گوهای صلح با طالبان "به طور نامشروط" حمایت می کند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد پیشتر در ماه ژانویه گفته بود سیاست آمریکا در افغانستان پیشرفت داشته و طرف ها "به گفت و گو با طالبان و فرآیند صلح نزدیک تر از گذشته هستند."

تاکنون چند تلاش برای انجام گفت و گوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان بی نتیجه مانده است.