دولت افغانستان: پس از این صلح را باید در میدان‌های جنگ جست‌وجو کرد

محل بمبگذاری انتحاری روز هفتم دلو کابل حق نشر عکس Getty Images
Image caption در بمبگذاری انتحاری هفتم دلو/بهمن یک عضو گروه طالبان ۱۰۵ نفر کشته و بیش از ۲۳۵ نفر دیگر زخمی شدند

به دنبال اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره رد مذاکره با گروه طالبان، دولت افغانستان اعلام کرده که پس از این "صلح را باید در میدان‌های جنگ جستجو کرد".

دونالد ترامپ دیروز (۹ دلو/بهمن) به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت: "مردم بی‌گناه چپ و راست کشته می‌شوند. وسط بچه‌ها و وسط خانواده‌ها بمب می‌گذارند، همه جای افغانستان مردم را می‌کشند. برای همین نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم. شاید زمانی برای این کار برسد اما به این زودی‌ها نخواهد بود."

امروز شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان با "کشتار بی‌رحمانه غیرنظامیان" عملاً فرصت گفت‌وگو را از دست داده است.

آقای مرتضوی افزود که ستیزه‌جویان این گروه با حملات انتحاری اخیر"از خط سرخ عملا عبور کردند. بنابراین، حکومت از تمام ابزارها و امکانات خود علیه این گروه‌های تروریستی استفاده می‌کند. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که صلح را دیگر باید در میدان‌های جنگ جست‌وجو کرد."

حق نشر عکس AFP
Image caption ده روز پیش شش مهاجم انتحاری گروه طالبان عملیات پیچیده ای را به هتل اینترکنتیننتال انجام دادند که باعث مرگ ۲۴ نفر شد

او تاکید کرد که دولت "فرصت‌های عظیمی" در اختیار طالبان قرار داد که باید از آنها استفاده می‌کردند. آقای مرتضوی به صورت مشخص گفت که وقتی طالبان دست به کشتار غیرنظامیان می‌زنند و مسئولیت آن را هم برعهده می‌گیرند، دولت باید از "تمام ابزارها" علیه آنها استفاده کند.

سخنگوی اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفت که پیش از این هم آقای غنی اظهار داشته بود که فرصت مذاکره برای گروه طالبان "محدود" است و حالا مشخص شده که این گروه از این فرصت استفاده نکرده است.

او همچنین گفت که پس از این درهای مصالحه تنها برای کسانی باز است که سلاح خود را زمین می‌گذارند و دست از کشتار مردم بر می‌دارند، اما موضع دولت در برابر کسانی که، به گفته او، "به دستور بادارهای [ارباب] خود دست به کشتار می‌زنند"، "جدی و قاطع" خواهد بود.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی هم گفته که گروه طالبان حاضر به مذاکره نیست و به "حملات تروریستی و کشتن زنان و کودکان ادامه می‌دهند". او بر مقابله و سرکوب این گروه و سایر گروه‌های همسو با آن تاکید کرده است.

در عین حال، رئیس شورای علمای افغانستان در همایشی گفته که اقدام به عملیات انتحاری نه در دین اسلام جایی دارد و نه در شریعت. قیام‌الدین کشاف افزود فتوایی را که روحانیان پاکستان درباره جایز بودن حملات انتحاری در خارج از پاکستان صادر کردند، ناقص است.

شماری از اعضای شورای عالی صلح افغانستان هم در این همایش حضور داشتند. عطاءالدین عضو این شورای گفت که اظهارات آقای ترامپ روشن کرد که طرف صلح آمریکا نیست، بلکه دولت افغانستان است. اگر طالبان حاضر به مذاکره هستند، باید با شورای عالی صلح وارد گفت‌وگو شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بمبگذاری روز هفتم دلو واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته و خشم خیلی‌ها را برانگیخته است. طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته

اما گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای به اظهارات آقای ترامپ واکنش نشان داده و نوشته که اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا نشان داد که "اختیار اصلی" صلح در اختیار آمریکا است و نه دولت افغانستان.

براساس این بیانیه، از نظر گروه طالبان، استراتژی اصلی آمریکا و طرفداران آن در افغانستان "جنگ و ادامه اشغال" است و نه "صلح و تفاهم". طالبان تاکید کرده که واکنش این گروه نسبت به این موضع تشدید جنگ خواهد بود.

با این حال، مشخص نیست دفتری که گروه طالبان در شهر دوحه، پایتخت قطر، برای انجام گفت‌وگوی صلح باز کرده به کارش ادامه می‌دهد یا بسته می‌شود.

این دفتر در سال ۲۰۱۳ به منظور زمینه‌سازی برای گفت‌وگوهای صلح باز شد، ولی تا حال هیچ گفت‌وگوی مستقیمی برای صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان انجام نشده است.

Image caption سه حمله که در ده روز گذشته در کابل روی داد