وزارت دفاع افغانستان: گزارش بی‌بی‌سی می‌تواند دور از واقعیت باشد

افغانستان
Image caption بازار موسی قلعه در هلمند

وزارت دفاع افغانستان به گزارش تازه بی‌بی‌سی از میزان ساحات فعالیت طالبان در این کشور واکنش نشان داده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع با نشر اعلامیه‌ای گفته که گزارش‌های از میزان حاکمیت طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جغرافیای افغانستان، آنهم با تایید آن از طریق تلفن، می‌تواند "خیلی نوسانی، متغیر و دور از واقعیت" باشد.

وزارت دفاع می‌گوید موفقیت‌های هر روزه نیروهای امنیتی افغانستان در ولایات مختلف می‌تواند در تغییر این محاسبات و درصدی‌ها نقش اساسی داشته باشد.

در اعلامیه این نهاد تاکید شده که ممکن است تهدیدات در مناطقی وجود داشته باشد اما "حاکمیت دشمنان افغانستان در آن مناطق قطعا وجود ندارد."

وزارت دفاع می‌گوید: "محاسبات نوسانی، به هیچ صورت نمایانگر واقعیت‌های موجود شده نمی‌تواند. وضاحت دارد که دشمنان مردم افغانستان به جز ایجاد تبلیغات واهی و تهدیدات، در جغرافیای کشور حاکمیت ندارند."

تحقیق تازه بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که طالبان اکنون به طور علنی در ۷۰ درصد از خاک افغانستان فعال هستند.

آماری که نشان می‌دهد که پس از خروج نیروهای رزمی خارجی در سال ۲۰۱۴ مناطق بیشتری در معرض تهدید و یا در کنترل طالبان قرار گرفته است.

مطالعه بی‌بی‌سی نشان می‌دهد که طالبان حالا ۱۴ ولسوالی افغانستان (چهار درصد از خاک کشور) را در کنترل کامل خود دارند. همچنین در ۲۵۳ ولسوالی دیگر (۶۶ درصد از افغانستان) حضور فعال و علنی دارند. این میزان از قدرت طالبان به طور چشمگیری بالاتر است از آنچه که قبلا درباره قدرت طالبان تخمین زده می‌شد.

نتیجه این گزارش تحقیقی نشان می‌دهد که حدود ۱۵ میلیون نفر یعنی نصف نفوس افغانستان، در مناطقی زندگی می‌کنند که یا در کنترل طالبان قرار دارد و یا به صورت علنی در آنها حضور دارند و به طور مرتب مورد حمله آنها قرار می‌گیرد. چیزی که وزارت دفاع افغانستان آن را "مبالغه آمیز" خوانده است.

تحقیق بی‌بی‌سی همچنین نشان می‌دهد که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بیشتر از هر زمان دیگر در افغانستان فعال است، هرچند قدرت به مراتب کمتری از طالبان دارد.

مردم محل و مقام‌هایی را که بی‌بی‌سی با آنها صحبت کرده است می‌گویند که داعش اکنون در ۳۰ ولسوالی افغانستان نه تنها در شرق، بلکه در ولسوالی‌هایی مثل کوهستانات و خان‌آباد در شمال هم حضور دارد.

داعش هیچ یک از ولسوالی‌های افغانستان را به طور کامل در کنترل ندارد.

دولت افغانستان این گزارش را بی‌اهمیت انگاشته و می‌گوید که بیشتر مناطق در کنترل دولت است.

تحقیق بی‌بی‌سی چگونه انجام شد؟

تحقیق بی‌بی‌سی که در اواخر سال ۲۰۱۷ شروع شد، تصویر نادری از وضعیت امنیتی در تمامی ولسوالی‌‌های افغانستان از ۲۳ آگوست (اوت) تا ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ ارایه می‌کند.

شبکه‌ای از گزارشگران بی‌بی‌سی در سراسر افغانستان با بیش از ۱۲۰۰ نفر از منابع محلی در هر کدام از ۳۹۹ ولسوالی این کشور حرف زدند تا تصویری همه‌جانبه از حملات شورشیان در همین دوره زمانی به دست آورند.

این گفت‌وگوها یا به صورت تلفنی و یا حضوری انجام شده است و همه اطلاعات به دست‌آمده دست‌کم با دو، و در بیشتر موارد حتی تا شش منبع دیگر هم بازبینی شده است. در برخی موارد گزارشگران بی‌بی‌سی به ایستگاه‌های محلی که از آنجا افراد به مناطق دورافتاده سفر می‌کنند، رفتند تا اطلاعات درباره وضعیت را دوباره با آنها چک کنند.