غنی: منتظر اقدام عملی پاکستان در برابر پناهگاه‌های شورشیان هستیم

ارگ حق نشر عکس Shahhussain murtazawi
Image caption رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید منتظر اقدامات عملی پاکستان هستند

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان خواسته است که برای بستن پناهگاه‌های شورشیان در خاک آن کشور اقدام کند.

او که امروز (جمعه، ۱۳ دلو/بهمن) پس از نماز جمعه در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‌کرد، گفت: "ما منتظر اقدام هستیم. حرف و پروسه روی کاغذ است. ملت و دولت افغانستان عمل و عمل واضح را تقاضا دارد."

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به "شریک ساختن فهرست منظمی از شورشیان و مراکزشان با دولت پاکستان" تاکید کرد که مرکز طالبان در پاکستان هست و دولت پاکستان باید در این مورد تصمیم بگیرد.

روز گذشته مقامات امنیتی افغانستان نیز پس از بازگشت از سفرشان به پاکستان، در یک نشست خبری گفته بودند که مقامات پاکستان "اعتراف کرده‌اند" که طالبان از خاک این کشور برای سازماندهی حملات علیه افغانستان استفاده می‌کنند و وعده همکاری جدی با کابل را داده‌اند.

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی و ویس احمد برمک، وزیر داخله/کشور افغانستان روز چهارشنبه در سفر ناگهانی به پاکستان رفته بودند. آنها گفتند که "شواهد و مدارک غیرقابل انکار" از سازماندهی حملات در پاکستان علیه افغانستان به مقامات این کشور ارائه دادند.

پاکستان: ما هیچ تعهدی به افغانستان ندادیم

سفارت پاکستان در کابل امروز با نشر خبرنامه‌ای گفته است که پاکستان هیچ تعهدی برای پاسخ به اطلاعاتی که از مقامات امنیتی کابل به آنها داده شده، نداده‌اند.

وزیر داخله افغانستان همچنین گفته بود که قرار است روز شنبه پیشرو هیاتی از پاکستان به کابل بیاید و در مورد "اقدامات" پاکستان به مقام‌های افغانستان معلومات بدهد.

اما سفارت پاکستان گفته سفر این هیات هیچ ارتباطی با سفر مقامات امنیتی به پاکستان ندارد و به دنباله نشست‌هایی صورت می‌گیرد که از سال گذشته به این سو برای هماهنگی میان دو کشور جریان داشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کابل در دو هفته گذشته شاهد حوادث خونینی بود که صدها کشته و زخمی به جا گذاشت

اصلاحات در نهادهای امنیتی

سفر مقامات امنیتی افغانستان به پاکستان و اظهارات تازه رئیس جمهوری این کشور پس از آن صورت می‌گیرد که کابل پایتخت افغانستان در دو هفته گذشته هدف چندین حمله خونین قرار گرفت که مسئولیت آن را گروه طالبان به عهده گرفت. در این حملات صدها غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

این حملات موجب خشم گسترده مردم شده و شماری زیادی از شهروندان کابل در برابر سفارت پاکستان علیه آن کشور و طالبان شعار دادند.

رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی امروزش ضرورت اصلاحات در نهادهای امنیتی را لازمی خواند.

او به خصوص از نهادهای کشفی یاد کرد و گفت آنها گاهی گزارشات را نادیده می‌گیرند.

او همچنین به گرفتن انتقام قربانیان رویدادهای اخیر در افغانستان، تاکید کرد و گفت زمانی که غم همه شهروندان افغانستان منسجم شود، اراده‌ای به میان خواهد آمد که هیچ کسی آن را شکست داده نمی‌تواند.

مطالب مرتبط