سفر هیأت پاکستانی به کابل با هدف بهبود روابط

افغانستان حق نشر عکس ForeignOfficePk
Image caption خانم تهمینه جنجوا، معاون وزیر خارجه پاکستان این هیات را رهبری می‌کند

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده که هیات پاکستانی برای دیدار با مقام‌های افغانستان وارد کابل شده است. هدف این سفر بهبود روابط با افغانستان خوانده شده است.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که این هیات با حضور تهمینه جنجوا، معاون وزارت خارجه پاکستان، وارد کابل شدند.

آقای فیصل نوشته انتظار می‌رود که این سفر باعث استحکام بیشتر روابط با افغانستان شود.

با این حال، وزارت خارجه افغانستان امروز با انتشار خبرنامه‌ای دلیل سفر هیات پاکستانی را چنین بیان کرد: "سفر این هیئت به کابل در پیوند با نگرانی‌ها و تعهدات دوجانبه مبنی بر مبارزه قاطع با تروریسم، مخصوصاً بعد از حملات اخیر غیر انسانی تروریستان، و به ادامه گفت‌وگوهای وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان با رهبری حکومت پاکستان در جریان سفر اخیر شان به اسلام آباد، صورت می‌گیرد".

پیشتر، وزیر داخله افغانستان نیز گفته بود هیاتی از پاکستان به کابل می‌آید تا در مورد "اقدامات" این کشور به مقام‌های افغانستان اطلاعات بدهد.

اما، سفارت پاکستان این موضوع را تکذیب کرد و گفت سفر این هیات هیچ ارتباطی با سفر مقامات امنیتی به پاکستان ندارد و به دنباله نشست‌هایی صورت می‌گیرد که از نوامبر سال گذشته به این سو برای هماهنگی میان دو کشور جریان داشته است.

حق نشر عکس ForeignOfficePk
Image caption نشست مقام‌های افغانستان و هیات پاکستانی در کابل

تهمینه جنجوا، معاون وزارت خارجه پاکستان در نخستین سخنرانی خود در کابل گفته که به جای مقصر دانستن یکدیگر، دو طرف باید همکاری‌های عینی داشته باشند.

روز گذشته اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از پاکستان خواست که برای بستن پناهگاه‌های شورشیان در خاک آن کشور اقدام کند.

او دیروز (جمعه، ۱۳ دلو/بهمن) که پس از نماز جمعه در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی می‌کرد، گفت: "ما منتظر اقدام هستیم. حرف و پروسه روی کاغذ است. ملت و دولت افغانستان عمل و عمل واضح را تقاضا دارد."

رئیس جمهوری افغانستان با اشاره به "شریک ساختن فهرست منظمی از شورشیان و مراکزشان با دولت پاکستان" تاکید کرد که مرکز طالبان در پاکستان هست و دولت پاکستان باید در این مورد تصمیم بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می‌گوید این کشور تحقیقات مشترک در مورد حملات تروریستی را ارائه داده است.