غنی: با عاملان انفجار انتحاری با آمبولانس در کابل صلح نمی‌کنیم

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که جنگ را به این دلیل ادامه می‌دهد زیرا کسانی که به این "عمل شنیع" دست زدند، غیر از جنگ راه دیگری ندارند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که عاملان انفجار انتحاری با آمبولانس در کابل "صلح پذیر نیستند و دروازه صلح برای آنها باز نیست". او همچنین هشدار داده است که عاملان فقط عزم و اراده کامل دولت و مردم افغانستان را برای "نابودی کامل" خود شاهد خواهند بود.

هفته گذشته، در انفجار انتحاری با آمبولانس در کابل ۱۰۳ نفر کشته و ۲۳۵ نفر زخمی شدند که بیشتر آنان غیر نظامی بودند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته بود.

آقای غنی امروز (شنبه، ۱ دلو/بهمن) که در نشست عمومی شورای عالی صلح افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که دولت افغانستان باید در میدان جنگ برنده و در کنار آن به صلح نیز دست یابد.

او با اشاره به حمله خونین هفته گذشته در کابل گفت که جنگ را به این دلیل ادامه می‌دهد زیرا کسانی که به این "عمل شنیع" دست زدند، غیر از جنگ راه دیگری ندارند.

در واکنش به حمله مرگبار کابل، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو با طالبان را در آینده نزدیک، با اشاره به تلفات غیرنظامی این حمله، رد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انفجار انتحاری با آمبولانس در مرکز کابل

آقای غنی با اشاره به این که صلح خواست ملت افغانستان است، گفت: "وقت انتخاب برای طالبان و حامیان آن رسیده ‌است."

او اضافه کرد که اکنون تفکیک میان کسانی که صلح را می‌پذیرند، بعد از حمله خونین هفته گذشته آسان شده است.

رئیس جمهوری افغانستان توضیح داد که پیش از این حمله خونین سئوال همیشگی این بود که شما چطور میان کسانی که صلح می‌خواهند و کسانی که جنگ طلب هستند، تفکیک می‌کنید و "ما گفتیم: تفکیک را تاریخ می‌کند." با انجام حمله خونین هفته گذشته کابل این تفکیک انجام شد.

Image caption این انفجار در مرکز شهر کابل رخ‌داد

آقای غنی گفت که تمام کسانی که صلح را می‌پذیریند آغوش بزرگ ملت افغانستان برای آنها باز است، "ولی تعهد به صلح به معنی این نیست که ما آرام می‌نشینیم."

او گفته دولت با عقل و تدبیر از این افراد انتقام خواهد گرفت چنانچه شب گذشته در ولسوالی "بهرامچه" ولایت هلمند از آنان انتقام گرفت. او گفت: "یقین داشته باشند که در هر سوراخی که بروند از سوراخ می‌کشیم."

مقام‌های محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان دیروز اعلام کردند که نیروهای امنیت ملی افغانستان روز گذشته عملیات بزرگی را در منطقه بند تیمور ولسوالی میوند این ولایت راه اندازی کردند که پنجاه جنگجوی گروه طالبان کشته شدند.

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در نشست امروز گفت یک عامل عمده که مردم بسوی گروه‌های شورشی رو می‌آروند نا کارآمدی اداره‌های دولتی افغانستان است.

او گفت که مشکلات در ادارات دولتی بخصوص بخش امنیتی و قضا باعث رو آوری مردم به مخالفان مسلح شده که زمینه رشد آنها را فراهم می‌کند و باید اصلاحات انجام شود.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که دولت باید وظایف اساسی خود را که در قانون اساسی این کشور ذکر شده به صورت درست انجام دهد.