عبدالله: انحصار‌گرایی راه حل مشکلات مردم افغانستان نیست

عبدالله عبدالله حق نشر عکس DrAbdullahAbdullah/fb
Image caption عبدالله: از آنچه تاکنون اتفاق افتاده باید درس گرفته باشیم و نباید بازهم به دنبال انحصار گری و تجرید مردم باشیم

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان با انتقاد از اجرا نشدن موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی گفت که "انحصارگرایی و تجرید" راه حل مشکل مردم افغانستان نیست.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ افغانستان با میانجی‌گری جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا، دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان موافقتنامه حکومت وحدت ملی را امضا کردند و قدرت میان دو نامزد رقیب به صورت مساوی تقسیم شد.

چندی قبل، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته بود که برخی‌ها موافقتنامه سیاسی افغانستان را که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، بالاتر از قانون اساسی تلقی می‌کنند یا با وجود این موافقتنامه لازم نمی‌بینند به قانون اساسی مراجعه کنند.

اما آقای عبدالله امروز در مراسم معرفی فضل الدين عيار، بعنوان والى پروان گفت که اگر موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی اجرا و عملی می‌شد، امروز مشکلات مردم افغانستان به مراتب کمتر بود.

او این موافقت‌نامه را "خواست و سبب نجات مردم افغانستان" دانست و گفت که حکومت باید هر لحظه در مقابل مردم پاسخگو بوده و با معذرت خواستن و تشکر کردن مشکلات مردم حل نمی‌شود.

او گفت که برای پاسخ گفتن به رنج مردم باید "راه‌کاری پیدا کنیم که درد و رنج مردم افغانستان کمتر شود."

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که از آنچه تاکنون اتفاق افتاده "باید درس گرفته باشیم و نباید بازهم به دنبال انحصارگری و تجرید مردم باشیم."

مخالفان آقای غنی مدعی هستند که او قدرت را در انحصار گرفته و به اجرا شدن موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی پایبند نیست و این کار باعث ایجاد نفاق ملی در افغانستان شده است.

رئیس جمهوری غنی در پاسخ به منتقدانش همواره تاکید کرده که تمام تصامیم در ارگ ریاست جمهوری شورایی گرفته شده که همه در آن مشارکت دارند.

آقای عبدالله امروز تاکید کرد که باید به خواست مردم اعتنا کرده و پراکندگیی را که میان مردم افغانستان ایجاد شده، نباید مسئولیت دیگران دانسته و خود را از آن مبرا بدانیم.

او گفت که وقتی مردم با مشکلات مواجه است، خواست و توقع مردم این است که مسئولان به خواست مشروع مردم و قشر سیاسی پاسخگو باشند.

آقای عبدالله گفت که نباید پراکندگی امروز مردم افغانستان را یک حرف معمول دانست و از آن تکان نخورد و به فکر تجدید نظر در رفتار و روش خود نباشیم.

او گفت که برای جلب اعتماد مجدد مردم به حکومت باید به این موارد توجه شود، زیرا در برابر دشمن "بی‌رحم، جنایت‌کار و در برابر کسانی که از آن حمایت می‌کند"، وحدت مردم می‌تواند جواب دندان شکن و قاطع باشد.

آقای عبدالله تاکید کرد که تامین وحدت در تامین عدالت است و تبعیض در هر جای که باشد مردم آنرا احساس می‌کنند.