عطا محمد نور یک مقام محلی را برکنار کرد

افغانستان حق نشر عکس Noor
Image caption آقای نور یک مقام محلی را امروز برکنار و دیگری را تبدیل کرده است

عطا محمد نور، والی مخلوع بلخ امیرمحمد وقار، ولسوال دولت آباد را به منظور "عرضه خدمات بهتر" از ولسوالی دولت آباد به ولسوالی شولگره تبدیل کرده است.

منیر فرهاد، سخنگوی آقای نور همچنین گفته است که سراج الدین عابد، ولسوال شولگره اکنون خانه‌نشین شده است و قرار است به عنوان ولسول به یکی از ولسوالی‌های دیگر تعیین شود.

آقای عابد درباره اینکه برکناری او براساس فرمان حکومت مرکزی بوده یا حکومت محلی ابراز نظر نکرده است.

ارگان‌های محلی افغانستان که مسئولیت مدیریت ولایات را به عهد دارد در این باره ابراز نظری نکرده ‌است.

پیش از این، دفتر ریاست جمهوری و اداره ارگان‌های محلی، روز ۲۷ قوس/آذر اعلام کرد که استعفای آقای نور را رئیس جمهوری پذیرفته و محمد داوود به جای او به عنوان والی بلخ تعیین شده است.

قبل از این ارگان‌های محلی افغانستان گفته بود "هر مسئول محلی که استعفا می‌دهد و یا برکنار می‌شود، امضایش قابل اعتبار نیست".

آقای نور پیش از این در برابر این اعلام ارگان‌‎های محلی واکنش نشان داده و گفته بود که این اداره نمی‌تواند درباره "بحران‌های کلان سیاسی" ابراز نظر کند و تاکید کرده بود که در تمام ادارات دولتی هنوز دستوراتش "نافذ است".

او بعد از جنجال‌های اخیر، چندی قبل به دفترش آمد، ولی ضمن یادآوری افزایش اختیارات معاونش، گفت که پس از این بیشتر از گذشته به دفترش خواهد آمد و اسناد دولتی را مانند گذشته امضا خواهد کرد.

حق نشر عکس Noor
Image caption عکس آقای غنی هنوز در دفتر آقای نور دیده می‌شود

عطا محمد نور، بعد از آن با حضور در دفتر ولایت بلخ گفته که تا آخر حکومت وحدت ملی به عنوان والی می‌ماند، مگر این که براساس توافق کنار رود.

او که از ۱۳ سال پیش به عنوان والی بلخ کار کرده، روز شنبه (۹ جدی/دی) در جلسه‌ای با حضور مقام‌های محلی بلخ در اظهاراتی که به صورت زنده از رسانه‌های محلی پخش می‌شد، تاکید کرد که هیچ‌کسی صلاحیت برکناری او را ندارد، مگر این که جمعیت اسلامی در این مورد تصمیم بگیرد.

آقای نور رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه، است که به گفته او، "یک طرف اصلی" در تشکیل حکومت وحدت ملی بوده و حالا هم طرف اصلی تعامل با اشرف غنی، رئیس جمهوری است و نه عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی که عضو و نامزد مورد حمایت این حزب نامزد در انتخابات ۱۳۹۳ بود.