'شهرک طالبان' در ولایت تخار به دست نیروهای امنیتی افتاد

والی تخار حق نشر عکس دفتر والی تخار

مقام‌های محلی ولایت تخار در شمال افغانستان از تصرف شهرک طالبان در ولسوالی درقد خبر دادند.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت تصرف شهرک "عمری" از اولویت‌های عملیات نظامی بود که از چند روز به این سو در این ولایت راه اندازی شده است.

به گفته وی، تصمیم کنونی دولت، تخریب این شهرک است اما باز هم برای اخذ تصمیم نهایی مشورت‌های با اهالی محل صورت می‌گیرد.

این شهرک یک سال پیش با مدیریت و مالکیت طالبان ساخته شد و اهالی محل با خرید خانه و دکان در کنار طالبان، املاکی را در این شهرک به دست آوردند.

اکنون دولت از این شهرک به نام "آزادی" یاد می‌کند.

حق نشر عکس دفتر والی تخار
Image caption این شهرک یک سال پیش با مدیریت و مالکیت طالبان ساخته شد و اهالی محل با خرید خانه و دکان در کنار طالبان، املاکی را در این شهرک به دست آوردند

سخنگوی والی تخار می‌گوید در نتیجه عملیات نظامی آنها در ولسوالی درقد و خواجه بهاءالدین تاکنون دوازده روستا به دست نیروهای دولتی افتاده است.

به گفته وی، در این عملیات به نیروهای امنیتی افغانستان آسیبی نرسیده اما دست‌کم ۱۸ جنگجوی طالبان کشته و ۲۱ نفرشان زخمی شدند.

گروه طالبان با نشر بیانیه‌ای ضمن تکذیب این خبر گفته است که "منطقه وسیع" در ولایت تخار به دست این گروه افتاده و در این عملیات "۱۲ نفر از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند".

مقام‌های ولایت تخار می‌گویند عملیات نظامی آنها توسط نیروهای زمینی و هوایی برای پاکسازی این ولایت از حضور طالبان ادامه خواهد داشت.

ولسوالی درقد جزیره‌ای در میانه رودخانه آمو است که در مرز بین افغانستان و تاجیکستان موقعیت دارد.

پیش از این والی تخار گفته بود که ناامنی ولسوالی "درقد" فقط به حضور طالبان در این منطقه برنمی‌گردد، بلکه دلیل اصلی آن قاچاق مواد مخدراست.

او گفته بود که در ولسوالی "درقد" افراد مسلحی وجود دارند که مربوط به زورمندان و افراد مسلح محلی است که در نقش گروه طالبان بازی می‌کنند.