عبدالله: به بحران دیگری نرویم؛ غنی: به جلو حرکت می‌کنیم

غنی و عبدالله حق نشر عکس Arg/CE
Image caption آقای غنی گفته که افغانستان نیاز به حرکت به جلو دارد ولی آقای عبدالله می گوید که کارهای بدون مشوره می‌تواند افغانستان را به بحران ببرد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با اشاره تلویحی به آغاز توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در افغانستان گفت که امروز کشورش در وضعیت حساسی قرار دارد و "نباید زمامداران افغانستان تلاش کنند که از یک بحران به طرف دیگر بحران بروند".

او که به مناسب بیست و نهمین سالگرد پیروزی مجاهدین و خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در ارگ ریاست جمهوری سخن می‌زد، گفت که اگر کسی این مشوره را بدهد که با ایجاد بحران می‌توان به مشکلات کنونی کشور سرپوش گذاشت، این کار شدنی نیست.

سخنان آقای عبدالله بیشتر اشاره به تصمیم اخیر رئیس جمهوری افغانستان درباره توزیع شناسنامه‌های الکترونیک داشت که او با توزیع آن به صورت کنونی مخالف است. او به طور ضمنی به این تصمیم ارگ ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: "حرفی را که مردم قبول نداشته باشد کسی نمی‌تواند بر آنان تحمیل کنند."

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، که بعد از آقای عبدالله در این نشست سخنرانی کرد، بدون نام بردن از شناسنامه‌های جدید گفت که "زمان ساکن بوده نمی‌تواند و اگر افغانستان می‌خواهد به جلو حرکت کند و مشکلات مردم را حل کنیم، باید تصمیم بگیریم."

رئیس اجرایی عبدالله با بیان این که تصمیم‌گیری‌های مهم ملی بر اساس مشورت است، گفت که "نتیجه آن جمع شدن مردم باشد و فقط یک جمله و یک حرف ناسنجیده می‌تواند مردم را به نفاق بکشاند و یک تصمیم ناسنجیده می‌تواند عواقب ناگوار داشته باشد که هیج کس نمی‌تواند مسئولیت آنرا بدوش بگیرد".

حق نشر عکس Arg
Image caption مراسم گرامیداشت از بیست و نهمین سالگرد پیروزی مجاهدین و خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان در ارگ ریاست جمهوری

غنی: باید تصمیم بگیریم

آقای غنی بدون اشاره مستقیم به سخنان آقای عبدالله گفت که ارگ ریاست جمهوری افغانستان "جای تحمل و بحث است."

او با بیان این که در ارگ بر سر مسایل ملی صحبت می‌شود و افغانستان جای انحصار نیست، گفت: "این کشور به تمام ملت افغانستان تعلق دارد."

او افزود که از مشوره استقبال می‌کند ولی نباید این کار مانع از اتخاذ تصامیم در افغانستان شود. "زیرا انتخابات، اقتصاد، برگشت مهاجرین، مدیریت آب و هچنین تمام مسایل در یک ساختارکلان مطرح و باید درباره تصمیم گرفته شود."

به گفته او، افغانستان در شرایطی قرار دارد که امیدی برای برآورده شدن آرزوهای ۴۰ ساله مردم این کشور درباره سیاست خارجی، اقتدارملی و آزادی عمل وجود دارد و "در این مرحله نیاز به تمرکز کار است".

او گفت که "حرکت‎های در افغانستان انجام شده و این حرکت به حدی نیست که همه جانبه باشد و ضرورت ادامه آن به صورت اساسی است که به آروزهای ملی دستیابیم."

آقای غنی گفت که در گذشته اشتباه بزرگ این بود که فکر می‌شد، زمان ثابت است، "و اکنون اگر ما به جلو حرکت نکنیم به عقب برمی‌گردیم."

حق نشر عکس .
Image caption توزیع این شناسنامه‌ها قرار بود در سال ۱۳۹۲ آغاز شود

مشکل در کجاست؟

قبل از سال ۱۳۹۲ نمایندگان پارلمان درباره اینکه در شناسنامه الکترونیک چه چیزهای باید درج شود، دو سال در کشمکش بودند.

جدال اصلی بر سر درج نام قوم در شناسنامه‌های الکترونیک بود. شماری تاکید داشتند که نام اقوام شهروندان در این شناسنامه‌ها تذکر داده شود و شماری هم تاکید می‌کردند که برای همه شهروندان تنها "افغان" استفاده شود.

بعد از دو سال جدال، اعضای مجلس نمایندگان توافق کردند که نام و نام خانوادگی، نام پدر، نام پدربزرگ، محل سکونت فعلی، سکونت اصلی، تاریخ و محل تولد در شناسنامه درج شود و قانون تصویب شد.

اطلاعات بیشتر همراه با عکس چشم و انگشت‌نگاری، در مرکز اطلاعات وزارت داخله (کشور) ثبت می‌شود.

قرار شد این شناسنامه‌ها به دو زبان فارسی و پشتو چاپ و در پشت آن تمام مشخصات به زبان انگلیسی نوشته شود. شناسنامه قبلی افغانستان فقط به زبان پشتو بود.

قرار است که کمیسیون انتخابات افغانستان انتخابات پارلمانی پیش‌رو را با کارت‌های قبلی برگزار کند، اما شماری از کارشناسان می‌گویند کارگیری از این کارت‌ها انتخابات شفاف در پی نخواهد داشت

برخورد رئیس جمهور غنی با این شناسنامه چه بود؟

اشرف غنی این قانون را در سال ۲۰۱۴ در اولین روزهای آغاز کارش امضا کرد. قرار بود که توزیع شناسنامه‌ها آغاز شود؛ اما در پی اعتراض برخی گروه‌های اجتماعی و سیاسی این برنامه تاکنون به تاخیر افتاد.

این اعتراضات سبب شد کمیته قوانین کابینه درصدد تعدیل ماده ششم برآید. در این تعدیل علاوه بر مشخصات فردی، ملیت (افغان)، قومیت و دین افراد نیز در صفحه نخست شناسنامه‌های الکترونیک ذکر خواهد شد.

این قانون بعد از تعدیل برای تصویب به مجلس فرستاده شد که مجلس نمایندگان چند روز قبل فرمان آقای غنی را رد و تصویب کرد که درج ملیت و قومیت شهروندان در شناسنامه الکترونیک ضروری نیست.