والی جدید سمنگان به دنبال اختلافاتی کارش را آغاز کرد

والی سمنگان حق نشر عکس Munera Yousufzada/facebook
Image caption عبدالطیف ابراهیمی، والی جدید سمنگان امروز کارش را آغاز کرد

اداره ارگان‌های محلی افغانستان اعلام کرد که والی جدید سمنگان امروز رسما کارش را آغاز کرده است.

منیره یوسف زاده، سخنگوی این اداره در صفحه فیسبوک خود نوشته عبدالطیف ابراهیمی، والی جدید سمنگان امروز از سوی تیمور شاران معاون اداره مستقل ارگان‌های محلی به مردم سمنگان معرفی شد.

به گفته وی، تدابیر امنیتی در محل به دلیل حضور مقامات گرفته شده بود و در مراسم معرفی والی جدید، والی پیشین نیز حضور داشت.

عبدالکریم خدام، والی پیشین سمنگان سه روز پیش از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برکنار شد اما گفت از پستش کنار نخواهد رفت.

آقای خدام گفته بود یگانه والی قوم ترکمن است و بر اساس توافق حزب جمعیت و حکومت روی کار آمده، بنابراین برای برکناری‌اش منتظر تصمیم حزب جمعیت، مردم سمنگان و بزرگان قوم ترکمن می‌ماند.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز دیروز اعلام کرد که فرمان برکناری آقای خدام را رد کرده و قبول ندارند.

اما امروز ذبیح فطرت، یکی از سخنگویان عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت معرفی والی جدید سمنگان پس از تفاهم میان حکومت و جمعیت صورت گرفته است.

به گفته وی، به اساس این تفاهم قرار است عبدالکریم خدام به عنوان معاون شورای عالی صلح تعیین شود، ضیاء الدین ضیا معاون برکنار شده ولایت سمنگان در پست خود باقی بماند و یک نفر از قوم ترکمن به حیث سفیر در یکی از کشورهای اروپایی تعیین شود.

دو ماه پیش نیز ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفته که استعفای او مشروط بوده و منتفی است.

او تاکید دارد که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.

مطالب مرتبط