انفجار انتحاری در قلب کابل و دو حمله در هلمند

حمله در شش درک حق نشر عکس Reuters
Image caption مأموران امنیتی در نزدیکی محل انفجار انتحاری در شش‌درک که با نهادهای دولتی و سفارتخانه‌ها فاصله کمی دارد

حمله انتحاری در منطقه شش‌درک نزدیک ارگ ریاست جمهوری و مرکز فرماندهی نیروهای ناتو در کابل، پایتخت افغانستان دو کشته و هفت زخمی به جا گذاشته است.

دو حمله انتحاری دیگر صبح امروز، شنبه پنجم حوت/اسفند، یکی در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند و دیگری در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند رخ‌داده است.

به گفته منابع محلی هدف هر دو حمله پاسگاه‌های نیروهای امنیتی افغان بوده ولی هفت غیر نظامی و یک سرباز امنیتی زخمی و دو سرباز ارتش افغانستان و یک غیرنظامی در این حمله‌ها کشته شده‌اند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که حمله انتحاری کابل حوالی ساعت ۸:۲۰ دقیقه به وقت محلی رخ‌داد.

او افزود که حمله کننده با پای پیاده، جلیقه انفجاری همراه خود را در اولین پست بازرسی امنیتی در منطقه شش درک منفجر کرد.

به گفته آقای رحیمی، احتمالا این فرد قصد داشته خود را به نهادهای امنیتی برساند، ولی در اولین پست بازرسی شناسایی شده و قبل از اقدام نیروهای امنیتی، جلیقه خود را منفجر کرده است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله افغانستان نیز گفته حال دو نفر وخیم است.

منطقه شش درک در حوزه نهم امنیتی شهر کابل قرار دارد و یکی از مناطق به شدت محافظت شده کابل به حساب می‌آید. بیشتر نهادهای امنیت ملی و فرماندهی ناتو نیز در این محل هستند.

چند هفته قبل نیز انفجار انتحاری در همین منطقه شش درک چند کشته و زخمی بجا گذاشت.

مرگبارترین انفجار انتحاری اخیر در کابل در هفتم دلو/بهمن امسال نزدیک صد کشته بر جا گذاشت.

دو حمله انتحاری در ولایت هلمند

حق نشر عکس Helmand Gov
Image caption انفجار انتحاری در مرکز شهر لشکرگاه باعث زخمی شدن ۹ نفر شد که هشت نفر آنان غیر نظامی هستند.

منابع محلی در ولایت هلمند نیز گفته که این ولایت صبح امروز، شنبه پنجم حوت/ اسفند، شاهد دو حمله انتحاری بوده است.

دفتر مطبوعاتی والی هلمند اعلام کرده که یک انفجار انتحاری با خودرو باربری نوع "مزدا" در حوزه دوم امنیتی شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند رخ‌داده است.

به گفته این نهاد حمله کننده انتحاری قصد داشت که با خودرو بمب‌گذاری شده، وارد مقر نیروهای امنیت ملی در شهر لشکرگاه شود که توسط نیروهای امنیتی شناسایی شد و بعد حمله کننده خودرو بمب‌گذاری شده را در ورودی این مرکز منفجر کرد.

بر اساس اعلام دفتر والی در این انفجار هفت نفر زخمی شده‌اند که شامل پنج کودک و زنان، یک غیر نظامی و یک سرباز امنیتی هستند. یک نفر نیز در این انفجار کشته شده است.

دفتر والی هلمند افزود که در حمله انتحاری دیگر که در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند رخ‌داده، حمله کننده انتحاری در ابتدا با یک موتور قصد حمله داشت که به یک پست بازرسی امنیتی حمله کند که توسط نیروهای امنیتی شناسایی شد و بعد خود را منفجر کرد.

در خبرنامه این نهاد آمده که دقایقی بعد از این انفجار، یک خودرو نظامی نوع "هموی" بمب جاسازی شده را منفجر کرد که دو سرباز ارتش افغانستان در این انفجار کشته شدند. وزارت دفاع گفته که یک سرباز دیگر زخمی شده‌است.