طالبان: جنگ راه حل نیست، آمریکا با ما مذاکره کند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption این نوع درخواست از طرف طالبان بی پیشینه است

گروه طالبان ازمقام‌های آمریکایی خواست که به صورت مستقیم با دفتر سیاسی این گروه در کشور قطر درباره راه حل صلح آمیز مسنله افغانستان صحبت کند.

اعلامیه این گروه در واکنش به سخنان خانم آلیس ولز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی بتازگی منتشر شده. خانم ولز در یک مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته بود که اگر طالبان میانه رو برای گفتگو با دولت افغانستان آماده باشند، آمریکا از آن حمایت خواهد کرد.

این گروه افزوده که گفتگوی مستقیم کمک می‌کند که راه حلی برای مشکل افغانستان پیدا شود، به شرطی که آمریکا خواست‌های مشروع مردم افغانستان را قبول و با گروه طالبان از راه‌های صلح آمیز گفتگو کند.

گروه طالبان گفته که قبلا به مردم و کنگره آمریکا با ارسال یک نامه سرگشاده مشخص کرده بود که جنگ راه حل مشکل افغانستان نیست و جنگ بر طالبان تحمیل شده‌است.

در اعلامیه این گروه آمده که برای پایان "اشغال" افغانستان خواستار یک راه حل صلح آمیز برای موضوع افغانستان‌است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دونالد ترامپ استراتژی تازه آمریکا در افغانستان را اعلام کرد

به گفته طالبان، آمریکا و متحدان آن باید درک کرده باشند که مسئله افغانستان راه حل نظامی ندارد. آمریکا باید بعد از این به استراتژی صلح تمرکز کند تا به استراتژی جنگ.

طالبان تاکید کرده که استراتژی نظامی به طور مکرر در ۱۷ سال گذشته آزمایش و این کار فقط باعث عمیق شدن و گسترده شدن جنگ شده که مورد قبول هیج کس نیست.

این اعلامیه طالبان زمانی پخش شده که پس از حملات خونین کابل، اشرف غنی، رءیس جمهور افغانستان اعلام کرد با کسانی که مردم را می‌کشند صلح نخواهد کرد و انتقام قربانیان را از مخالفان مسلح خواهد گرفت.

همچنین دولت اعلام کرد که گروه طالبان با "کشتار بی‌رحمانه غیرنظامیان" عملاً فرصت گفت‌وگو را از دست داده و پس از این حکومت، صلح را در میادین جنگ جستجو خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پس از این حملات، مذاکرات صلح با طالبان را رد کرد.

آقای ترامپ گفت: "مردم بی گناه چپ و راست کشته می‌شوند. در میان بچه‌ها و وسط خانواده‌ها بمب می‌گذارند، همه جای افغانستان مردم را می‌کشند. برای همین نمی‌خواهیم با طالبان گفت‌وگو کنیم. شاید زمانی برای این کار برسد اما به این زودی ها نخواهد بود."