صلاح‌الدین ربانی در نشست کابل: دست‌یابی به روند آشتی ملی نیاز به اجماع اقوام دارد

. حق نشر عکس Arg
Image caption به دلیل تنش میان وزیر خارجه و رئیس جمهوری، آقای ربانی در نشست اول پروسه کابل حضور نداشت

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان و رهبر حزب جمعیت اسلامی، در دومین نشست پروسه کابل گفته است که افغانستان کشور چند قومی است، دست‌یابی به روند آشتی ملی و سیاسی نیاز به اجماع بلند سیاسی اقوام دارد.

آقای ربانی همچنین تاکید کرده است که: "...باید بگویم در صورت اهمیت دادن به یک جناح و نادیده گرفتن دیگر اقوام در این گونه روند‌های سیاسی، تبعات بدی اجتماعی وامنیتی را درپی خواهد داشت"

در آغاز دومین نشست پروسه کابل، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت دولت حاضر است با گروه طالبان، بدون هیچ پیش‌شرطی در هر جای جهان مذاکره کند، اعضای طالبان مورد عفو عمومی قرار بگیرند و این گروه به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شود.

آقای غنی امروز چهارشنبه نهم حوت/اسفند در دومین نشست "پروسه کابل" نقشه راه جدید صلح این کشور را اعلام کرد.

دومین نشست پروسه کابل با اشتراک نمایندگان بیش از ۲۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی برای رسیدن به یک اجماع در روند صلح افغانستان امروز در کابل راه اندازی شد.

حق نشر عکس Arg

آقای غنی در این نشست گفت که در صورت تقاضا به اساس مواد پیش‌بینی شده در قانون اساسی، این قانون می‌تواند دوباره بازبینی شود و آزادی زندانیان طالبان و خارج شدن نام آنها از فهرست‌های ممنوعیت‌ها، به گونه قانونی دنبال شود.

روابط حزب جمعیت اسلامی، به رهبری صلاح‌الدنی ربانی در ماه‌های اخیر روی برکناری عطا محمد نور، والی بلخ که همزمان، رئیس اجرایی جمعیت اسلامی هم است، با ارگ ریاست جمهوری پر تنش بوده است.

آقای ربانی، در جریان صحبت‌هایش افزود که آوردن صلح در افغانستان خواست مردم است و یکی از ماموریت‌های دولت وحدت ملی. اما، هر حرکتی به منظور کنار زدن اقوام متفاوت، وضعیت را پیچیده‌تر و تلاش‌ها برای صلح را طولانی‌تر می‌کند.

وزیر خارجه افغانستان گفته است، افغانستان همه شمول، افغانستان صلح‌آمیز خواهد بود.

جزئیات بیشتر از صحبت‌های آقای غنی

رئیس جمهوری افغانستان گفت حکومت وحدت ملی با باز شدن دفتر طالبان، صادر شدن پاسپورت برای آنها برای سفر آزادانه، همکاری برای آزادی زندانیان آنها، ترتیبات برای دسترسی به رسانه‌ها و اسکان مجدد خانواده‌های طالبان موافق است.

او تاکید کرد که برای انجام مذاکرات بهترین مکان کابل است اما دولت حاضر است در هر جای دیگری از جمله کشورهای اسلامی غیردخیل در این جنگ و نمایندگیهای دفاتر ملل متحد نیز این مذاکرات را انجام دهد.

آقای غنی گفت دولت افغانستان برای صلح با طالبان هیچ پیش شرطی ندارد و طرحی را پیشنهاد می‌کند که به نفع علیای این کشور است و حقوق تمام شهروندان از جمله زنان در آن تامین است و حفاظت از خاک این کشور در مقابل همه گروه‌های تروریستی در آن تضمین می‌باشد.


بلندپروازانه‌ترین طرح پیشنهادی صلح کابل برای طالبان

ضیا شهریار-بی‌بی‌سی

در این "نقشه راه" مشوق‌های چشم‌گیری برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره در نظر گرفته شده و دولت افغانستان می‌خواهد با ارائه بلندپروازانه‌ترین طرح مذاکره با طالبان، "آخرین شانس‌ها" را برای پایان جنگ و جستجوی یک راه حل صلح‌آمیز در این کشور بیازماید.

هر چند این نقشه راه چارچوب زمانی را در نظر نگرفته ولی دولت افغانستان معتقد است که اگر تا آخر ماه آوریل امسال حملات طالبان در شهرهای افغانستان متوقف شود، نشانه‌ای چراغ سبز این گروه به طرح جدید صلح دولت خواهد بود.

به نظر می‌رسد فشارهای فزاینده بین‌المللی بر پاکستان و فشارهای نظامی بر گروه طالبان از یک سو و ناگزیری‌های دولت وحدت ملی به رهبری اشرف غنی در کابل برای گفت‌وگو با طالبان از سوی دیگر، پیش‌زمینه‌های مذاکرات صلح را فراهم کرده باشد.

طالبان هنوز به این طرح جدید واکنشی نشان نداد‌ه‌اند اما آنها دیروز گفتند حاضرند با واشنگتن مستقیما وارد مذاکره شوند.

گذشته از واکنش طالبان، نبود اجماع در میان همسایگان افغانستان و عدم یکدستگی در سیاست داخلی افغانستان از دیگر چالش‌های عمده در برابر این طرح جدید پنداشته می‌شود.

در این مورد بیشتر اینجا بخوانید


او از به رسمیت شناختن دولت افغانستان، سازماندهی مجدد نهادهای دولتی، تامین امنیت تمام اتباع افغانستان به شمول طالبانی که با دولت مصالحه می‌کنند، توسعه اقتصادی و اجتماعی و سهم‌دهی جنگجویان پیشین در برنامه‌های ملی به عنوان بخش‌های دیگر این نقشه راه یاد کرد.

آقای غنی در بخش خواست‌ها از جامعه جهانی، خواهان یک اجماع و هم‌صدایی برای صلح با طالبان به رهبری افغانستان در سطح جهانی و منطقه‌ای شد، از کشورهای اسلامی خواست با استفاه از اساسات دینی، نامشروع بودن جنگ افغانستان را اعلام کنند و خواهان قناعت دادن پاکستان برای مفید بودن یک افغانستان با ثبات برای این کشور شد و گفت حاضر است با پاکستان گفت‌وگوها را از سر بگیرد تا در کشاندن طالبان به میز صلح با افغانستان همکاری کند.

رئیس جمهوری افغانستان در این نشست اعلام کرد که اکنون مردم افغانستان همه یکصدا به یک اجماع برای صلح با گروه‌های مخالف مسلح از جمله طالبان رسیدند و شرایط با توجه به اراده حکومت برای صلح و حمایت جامعه جهانی بیش از هر زمانی برای صلح فراهم است.

او تاکید کرد که این صلح خواهی دولت افغانستان نباید ضعف این کشور تعبیر شود زیرا اکنون پیروزی‌های نیروهای امنیتی افغانستان و حمایت مردمی از دولت این کشور در بهترین وضع قرار دارد.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که موافقتنامه صلح شامل تامین حقوق تمام شهروندان به ویژه زنان مطابق به قانون اساسی، قبول قانون اساسی یا تعدیل قانونی آن، پیشبرد قانونی فعالیت‌های خدمات ملکی، امنیتی و دفاعی و عدم نفوذ گروه‌های مسلح وابسته به شبکه‌های تروریستی بیرونی می‌باشد.

او از شورای عالی صلح افغانستان خواست هیاتی را به اشتراک نمایندگان نهادهای مدنی و زنان برای انجام گفت‌وگوهای صلح معرفی کند.

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که اکنون طالبان باید تصمیم بگیرند که آیا حاضرند به روند صلح بپیوندند یا نه؟

اما در تازه‌ترین اقدام، گروه طالبان یک روز پیش از نشست "پروسه کابل" با انتشار خبرنامه‌ای برای مذاکرات صلح ابراز آمادگی کرد اما نه با دولت کابل بلکه با واشنگتن.

گروه طالبان سال‌ها است تاکید دارد که تصمیم‌گیرنده امور در افغانستان و طرف اصلی آنها آمریکا است و این گروه نه دولت افغانستان را به رسمیت می‌شناسد و نه هم باور دارد که مذاکره با کابل نتیجه‌ای در پی داشته باشد.

اما مقام‌های دولت افغانستان می‌گویند گروه طالبان هیچ راهی جز مذاکره با دولت افغانستان ندارد، زیرا آمریکا هم به عنوان مهمترین حامی این دولت باور دارد که مذاکرات صلح باید "بین‌الافغانی" باشد و مستقیما میان دولت افغانستان و طالبان صورت بگیرد.