غنی: صلح آرزوی ماست اما قاطعانه می‌جنگیم

. حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مراسم تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی گفت با وجود درخواست صلح، قاطعانه در میدان جنگ با مخالفان خواهند جنگید.

حکومت وحدت ملی افغانستان روز گذشته در دومین نشست روند کابل، نقشه راه صلح را اعلام کرد. به اساس این درخواست صلح، حکومت حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با طالبان گفت‌وگو کند و پس از آتش بس، طالبان را به عنوان حزب سیاسی بپذیرد.

آقای غنی امروز پنجشنبه ۱۰ حوت/اسفند در جمع سربازان نیروهای امنیتی این کشور گفت: "صلح آرزوی ماست اما جنگ وضعیت فعلی ماست. بنابراین یک دقیقه تعلل در مدیریت دفاعی ما نباید وجود داشته باشد. قاطعانه و مصمم از خود دفاع کنیم و آمادگی های خود را دوام بدهیم و همیشه آماده باشیم... ذره غفلت قابل تحمل نیست."

او گفت که حکومت وحدت ملی با اتکا به پیروزی‌های نیروهای امنیتی این کشور در میدان جنگ، روز گذشته از موقف قدرت طرح صلح را اعلام کرد.

آقای غنی تاکید کرد که آنها هم سیاست را می‌برند و هم جنگ را.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در مراسم امروزی گفت اکثریت مردم افغانستان خواهان صلح هستند و بر همین مبنا جنگ در این کشور نه برای جنگ، بلکه برای صلح است.

او تاکید کرد که پیام صلح خواهی دولت افغانستان به معنای کم شدن فعالیت‌ها و آمادگی‌های نیروهای امنیتی در میدان جنگ نیست.

آقای عبدالله گفت: "بیداری و هوشیاری و آماده بودن شما در انجام وظیفه، باید دایمی و همیشگی باشد. لحظه‌ای هم نباید به طرف دیگر متوجه شوید."

در مراسم امروزی همچنین رئیس جمهوری افغانستان، از تامین بقای افغانستان، افزایش هماهنگی نیروهای امنیتی، عملیات‌های موفق نیروهای هوایی و اصلاحات در قوای امنیتی به عنوان دستاوردهای این نیروها یاد کرد و از آنها سپاس گزاری کرد.

او همچنان اظهار امیدواری کرد که تامین امنیت انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیش رو در دو سال آینده، بزرگترین دستاورد بعدی این نیروها باشد.

استفاده تروریستان از شبکه‌های اجتماعی

معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان در مراسم امروزی تجلیل از روز ملی نیروهای امنیتی گفت تحقیقات نشان می‌دهد که از دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بیشترین استفاده را تروریستان انجام می‌دهند.

او به تاکید گفت که مبارزه با شبکه‌های تروریستی تنها کار یک ارگان و نهاد و یا مرجع نیست بلکه این مبارزه باید از خانواده‌ها و با آگاهی دهی به آنها آغاز شود.

آقای استانکزی همچنین آوازه‌های انتقال تروریستان در خاک افغانستان توسط هلی‌کوپترها را نادرست خواند و از کسانی که این ادعاها را می‌کنند خواست ذهنیت مردم را خدشه دار نسازند.

حق نشر عکس Arg
Image caption مقامات نهادهای امنیتی در مراسم امروز نیز از مردم و دولت مداران این کشور خواستند از نیروهای امنیتی خود حمایت کنند

روز ملی نیروهای امنیتی افغانستان

حکومت وحدت ملی افغانستان سال گذشته تاریخ ۹ حوت/اسفند را به عنوان روز ملی نیروهای امنیتی این کشور اعلام کرد.

در این روز امان الله خان پادشاه افغانستان تاج گذاری کرده و اعلام کرده که برای به دست آوردن استقلال این کشور خواهد کوشید.

به این مناسبت دیروز و امروز در افغانستان مراسم‌ گوناگون برگزار شد.

مقامات نهادهای امنیتی در مراسم امروز نیز از مردم و دولت مداران این کشور خواستند از نیروهای امنیتی خود حمایت کنند.