ده‌ها سرباز خارجی در فاریاب افغانستان مستقر می‌شوند

نیروهای خارجی حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است اولین گروه نیروهای خارجی سه روز بعد به میمنه بروند

مقام‌های امنیتی ولایت فاریاب در شمال افغانستان می‌گویند به دنبال افزایش تهدیدات امنیتی، ده‌ها سرباز نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در شهر میمنه مرکز این ولایت مستقر خواهند شد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان استقرار این نیروها را در ولایت فاریاب تایید می‌کند.

جنت گل کروخیل، از فرماندهان قول اردو/سپاه شاهین به بی‌بی‌سی گفت نخستین گروه از این سربازان به تاریخ هفتم مارس به این ولایت خواهند آمد.

به گفته وی، گروه اول نیروهای خارجی شامل شصت نفر می‌باشد اما در آینده شمار آنها به ۳۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

آقای کروخیل می‌گوید این نیروها هم در جنگ و هم در مشوره دهی به نیروهای امنیتی سهم خواهند گرفت. حمایت هوایی نیروهای امنیتی افغان از دیگر ماموریت‌های این نیروها خواهد بود.

حق نشر عکس Abdulkarim yurish
Image caption آقای کروخیل می‌گوید که به دلیل افزایش تهدیدات امنیتی در فاریاب حکومت نیروهای خارجی را به این ولایت فرستاد

او می‌گوید در این اواخر ناامنی‌ها در این ولایت به شدت افزایش یافته و اکنون در ده ولسوالی این ولایت تهدیدات امنیتی شدید وجود دارد.

به گفته وی، برای تامین امنیت بهتر ولایت فاریاب، امن شدن مسیر شمال و زمینه سازی برای تطبیق پروژه‌های اقتصادی تامین برق، جاده حلقوی، خط آهن و فایبر نوری، حکومت لازم دید که نیروهای خارجی در این ولایت مستقر شوند.

پس از سقوط طالبان، نیروهای نروژی و آمریکایی در ولایت فاریاب مستقر شده بودند. آخرین سربازان خارجی در سال ۲۰۱۴ پس از انتقال مسئولیت تامین امنیت به نیروهای امنیتی افغان، این ولایت را ترک کردند.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌ غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد.

گروه طالبان در ولایت فاریاب نسبت به دیگر گروه‌های مخالف، فعال هستند. شماری از ولسوالی‌های این ولایت بارها بین دولت و طالبان دست به دست شده است.

مطالب مرتبط