یک هیات دولتی برای گفت‌وگو با عطامحمد نور به بلخ رفت

استانکزی، نور و رحیمی حق نشر عکس Arg/AMN
Image caption معصوم استانکزی (راست)، عطا محمد نور (وسط) و عبداسلام رحیمی

محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان و سلام رحیمی، رئیس دفتر ریاست جمهوری برای گفت‌وگو با عطامحمد نور به بلخ رفتند.

افضل حدید، رئیس شورای ولایتی بلخ که از نزدیکان آقای نور است سفر این مقامات دولتی را به بلخ تایید می‌کند اما جزئیاتی از این گفت‌وگو نمی‌دهد.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که ارگ ریاست جمهوری در خصوص این موضوع همیشه خواهان حل مسالمت‌آمیز بوده و این کوشش‌ها جریان دارد.

آقای مرتضوی درباره حل این موضوع ابراز "خوش‌بینی" کرد.

حزب جمعیت و سخنگوی آقای نور تا حال در این مورد چیزی نگفته‌اند.

در اواخر ماه قوس/آذر سال جاری ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطامحمد نور، والی بلخ را پذیرفته است.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان است، گفت که استعفای او مشروط بوده و منتفی است. او تاکید داشت که با تفاهم حزب جمعیت اسلامی و بر اساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این پست تعیین شده و تا تصمیم حزب جمعیت از این مقام کنار نخواهد رفت.

دولت افغانستان محمد داوود، را به عنوان والی جدید بلخ معرفی کرد اما تاکنون آقای داوود موفق نشد برای آغاز کارش به بلخ برود.

پس از اعلام قبولی استفعای آقای نور، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی اعلامیه شورای رهبری این حزب را منتشر کرد که در آن تصمیم آقای غنی "انحصارطلبانه" و اقدامی "عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی" خوانده شده بود.

پس از آن چندین نشست و گفت‌وگو میان حزب جمعیت و ارگ ریاست جمهوری برگزار شد ولی ظاهرا تا حال این گفت‌وگوها نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.

این مذاکرات میان حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری، معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی و سلام رحیمی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به نمایندگی از ریاست جمهوری و صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت اسلامی، محی‌الدین مهدی عضو مجلس نمایندگان و ستار مراد عضو شورای رهبری جمعیت اسلامی به نمایندگی از این حزب در جریان بوده است.

تطبیق موافقتنامه تشکیل حکومت وحدت ملی، سهم دادن به احزاب سیاسی در نظام انتخاباتی پارلمان افغانستان و توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی مطابق مصوبه پارلمان این کشور از خواست‌های مهم جمعیت در این گفت‌وگوها است.

آقای نور از حدود پانزده سال پیش والی بلخ بوده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است و این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

مطالب مرتبط