هشتمین سال کاری پارلمان افغانستان آغاز شد

غنی حق نشر عکس Arg
Image caption رئیس جمهوری افغانستان امروز هشتمین سال کاری پارلمان این کشور را افتتاح کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در افتتاح هشتمین سال کاری پارلمان گفت انتخابات پارلمانی این کشور به وقت معین آن برگزار خواهد شد.

قرار است سال آینده خورشیدی، انتخابات مجلس نمایندگان این کشور با سه سال تاخیر از موعد قانونی آن برگزار شود. کمیسیون مستقل انتخابات ۱۶ سرطان/تیر سال آینده را تاریخ برگزاری این انتخابات اعلام کرده بود اما به تازگی این نهاد گفته است که احتمالا بار دیگر این انتخابات با تاخیر اندک برگزار خواهد شد.

مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۷ به شرط تامین بودجه و امنیت آن برگزار خواهد شد.

رئیس جمهوری افغانستان در مراسم امروز چهارشنبه ۱۶ حوت/اسفند گفت حکومت متعهد است که بودجه مورد نیاز انتخابات را تامین و امنیت برگزاری این روند را فراهم سازد.

او تاکید کرد که حکومت متعهد به برگزاری انتخابات شفاف و عاری از هرگونه تخطی است و برای رسیدن به این هدف، استقلال کاری کمیسیون انتخابات را پذیرفته و مانع دخالت هر گروهی از جمله نیروهای امنیتی، ادارات ملکی و حلقات سیاسی در کار این نهاد خواهد شد.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز در این نشست گفت زمان کار نمایندگان فعلی مجلس به طول انجامیده و آنها خواهان برگزاری سریع‌تر انتخابات هستند.

حق نشر عکس Arg
Image caption هفته گذشته در نشست کابل، حکومت افغانستان نقشه راه صلح این کشور را اعلام کرد

صلح با مخالفان مسلح افغانستان

آقای غنی در مراسم امروز، بار دیگر از طالبان خواست به روند صلح بپیوندند و اختلافات موجود را بدون جنگ و ویرانی حل سازند.

او به طرح صلح ارائه شده از سوی حکومت اشاره کرد و گفت کسانی هستند که منفعت خود را در جنگ می‌بینند و گروه‌های تروریستی نیز هستند که خواهان آسیب رساندن به این روند اند، اما حکومت و مردم افغانستان باید با حوصله باشند و ابتکار عمل را به دست خود بگیرند.

رئیس جمهوری افغانستان در کنار تلاش برای صلح، بر تامین امنیت سرتاسری از طریق تقویت نیروهای امنیتی و اصلاحات در نهادهای امنیتی تاکید کرد.

به گفته وی، پلان چهار ساله امنیتی حکومت افغانستان در حال اجرا است و مردم این کشور در سال ۱۳۹۸ شاهد "نیروی بزرگ و بی‌سابقه‌ امنیتی" در کشورشان خواهند بود.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان همچنین از طرح ارائه شده حکومت برای صلح اعلام حمایت کرد اما تاکید کرد در کنار ناامنی‌ها، مردم این کشور نگران وضعیت متشنج داخلی که ناشی از ضعف در حکومت داری خوب است، می‌باشند.

آقای ابراهیمی از حکومت افغانستان خواست بیشتر از پیش بر تفاهم بین جناح‌های مختلف سهیم در حکومت متمرکز شود.

اما آقای غنی در سخنرانی‌اش هیچ اشاره‌ای به اختلافات درونی حکومت نکرد.

هفته گذشته در دومین نشست روند کابل، رئیس جمهوری افغانستان نقشه راه صلح این کشور را اعلام کرد. حکومت افغانستان گفت حاضر است بدون هیچ پیش‌شرطی با طالبان گفت‌وگو کند، پس از آتش بس این گروه را به عنوان حزب سیاسی بپذیرد و در صورت خواست آنها قانون اساسی را نیز تعدیل کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption انتخابات پارلمانی افغانستان قرار است سال آینده خورشیدی برگزار شود

انتخابات پارلمانی افغانستان

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، "مدت کار اعضای پارلمان در اول ماه سرطان (تیر) سال پنجم کاریشان بعد از اعلان نتایج انتخابات پایان می‌یابد و انتخابات پارلمانی باید ۳۰ تا شصت روز قبل از پایان دوره کار مجلس نمایندگان برگزار شود."

به این ترتیب باید انتخابات پارلمانی افغانستان درماه ثور/اردیبهشت یا جوزا/خرداد ۱۳۹۴ برگزار می‌شد، ولی دولت در زمان تعیین شده قادر به برگزاری انتخابات نشد.

ریاست جمهوری افغانستان مدت کار پارلمان برحال این کشور را تا اعلام نتایج انتخابات دور بعدی تمدید کرده است.

مطالب مرتبط