حزب اسلامی شاخه حکمتیار سه عضو ارشد حزب را اخراج کرد

گلبدین حق نشر عکس Reuters
Image caption حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در ماه میزان سال گذشته به روند صلح پیوست

شورای اجرایی حزب اسلامی شاخه گلبدین حکمتیار اعلام کرده که سه عضو ارشدش را از حزب اخراج کرده است.

در خبرنامه این حزب آمده که به اتفاق آرا بر اساس اصولنامه حزب، عبدالهادی ارغندیوال، رئیس شاخه ثبت شده حزب اسلامی، محمد خان، معاون اول رئیس اجرایی و بصیر انور، وزیر عدلیه را از این حزب اخراج کردند.

در این خبرنامه تعهد، همکاری و کار کردن به نفع احزاب دیگر دلیل این تصمیم خوانده شده است.

شاخه حزب اسلامی به ریاست آقای ارغندیوال از متحدان انتخاباتی حزب جمعیت اسلامی است. حزب جمعیت نیز از رقبای دیرین حزب اسلامی است.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار می‌گوید: "به آنها گفته شد که اگر اشتیاق برای ساختن حزب جداگانه دارید، این کار را بکنید، به نام و نشان دیگر فعالیت کنید. در این صورت حزب اسلامی با شما هیچ مشکلی ندارد و هیچ اعتراضی ندارد. حتی اگر با حریفان و رقیبان حزب اسلامی یکجای شوید ... اما باید از کاری جلوگیری کنید که تقابل و تصادم درون حزب به میان آورد. آنها به این توصیه اهمیت ندادند و حزب اسلامی هم در مقابل، عضویت آنها را پایان داد."

حق نشر عکس FB/ABDUL HADI ARGHANDIWAL
Image caption شاخه حزب اسلامی که جواز رسمی از وزارت عدلیه برای فعالیت دارد به ریاست عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین اقتصاد ثبت شده است

این حزب به احزاب سیاسی دیگر و دولت وحدت ملی اعلام کرده که این افراد دیگر نمی‌توانند از حزب اسلامی نمایندگی کنند.

شاخه حزب اسلامی که جواز رسمی از وزارت عدلیه برای فعالیت دارد به ریاست عبدالهادی ارغندیوال ثبت شده است.

حزب اسلامی به ریاست آقای ارغندیوال می‌گوید پس از تصمیم گیری شورای اجرایی در این مورد موقف‌شان را اعلان می‌کنند.

اما در اعلامیه حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به معاهده صلح میان او و حکومت وحدت ملی اشاره شده و نوشته شده که این معاهده از سوی جامعه جهانی نیز حمایت می‌شود و تمام ادارات مکلف هستند مواد این معاهده را عملی سازند و در صورت نقض این معاهده، حزب اسلامی تصمیم مناسب خواهد گرفت.

حق نشر عکس ریاست اجرایی
Image caption محمد خان معاون اول رئیس اجرایی افغانستان از اعضای حزب اسلامی به ریاست ارغندیوال است

پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی، شاخه‌ای از حزب اسلامی به دولت پیوست و با ثبت و راجستر حزب‌شان به فعالیت‌های قانونی پرداختند اما شاخه‌ای دیگر به رهبری گلبدین حکمتیار همچنان در جمع مخالفان مسلح دولت باقی ماند. شاخه حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در ماه میزان/مهر سال گذشته به روند صلح پیوست.

حزب اسلامی آقای ارغندیوال با تأکید بر حمایت خود از مصالحه با حکمتیار، اعلام کرده بود که از بازگشت او به کشور به گرمی استقبال می‌کند و قبلا گفته بود که رهبری حزب اسلامی را باید کنگره این حزب تعیین کند.

مطالب مرتبط