وزیر دفاع بریتانیا: امنیت افغانستان به امنیت جاده‌های بریتانیا کمک می‌کند

وزیر دفاع بریتانیا حق نشر عکس Abdullah abdullah/facebook
Image caption وزیر دفاع بریتانیا در اولین سفرش به کابل با رئیس اجرایی این کشور ملاقات کرده است

گاوین ویلیامسن، وزیر دفاع بریتانیا در سفرش به کابل به ادامه همکاری‌های این کشور با افغانستان تاکید کرده است.

در خبرنامه سفارت بریتانیا که به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که او در اولین سفرش به کابل گفته است که امنیت، توسعه و حکومت‌داری در افغانستان برای کاهش تهدیدات امنیتی در بریتانیا، بسیار مهم و اساسی است.

وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید:"یک افغانستان با ثبات به تأمین امنیت در سرک‌های/جاده‌های بریتانیا کمک خواهد کرد. بلند بردن ظرفیت خدمات امنیتی که پایه و اساس ثبات و صلح را در افغانستان تشکیل خواهد داد، در اولویت اجندای بریتانیا قرار دارد و من شاهد نقش مهم و برازنده نیروهای دلیر بریتانیایی در تحقق این دیدگاه، می‌باشم."

وزیر دفاع بریتانیا در جریان سفرش به کابل با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان دیدار کرده است.

وزیر دفاع بریتانیا در دیدارش با وزیر دفاع افغانستان به تعهدات پیشین‌شان مبنی ادامه کمک‌های مالی این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان و حمایت از آکادمی افسران ارتش ملی این کشور تاکید کرده است.

اکنون شمار نیروهای بریتانیایی در افغانستان به ۶۵۰ نفر می‌رسد. افزون بر تدریس آموزگاران بریتانیایی در آکادمی افسران ارتش افغانستان، نیروهای بریتانیایی، نیروی امنیتی کابل (KSF) را رهبری می‌کنند. آنها در کنار گزمه‌های امنیتی، در عملیات نظامی نیروهای امنیتی در پاسخ به حملات گروهی طالبان در کابل سهم می‌گیرند.

وزیر دفاع بریتانیا در سفرش به کابل از آکادمی افسران ارتش دیدن کرده و در یکی از گزمه‌های امنیتی نیروهایش در کابل اشتراک کرده است.

حق نشر عکس Abdullah abdullah/facebook
Image caption چگونگی دستیابی به صلح از موضوعات مورد بحث رئیس اجرایی و وزیر دفاع بریتانیا بوده اس

در خبرنامه ریاست اجرایی افغانستان نیز آمده که روابط منطقه‌ای افغانستان و چگونگی دست یافتن به صلح از موضوعات مورد بحث دو مقام بوده است.

وزیر دفاع بریتانیا در دیدار با آقای عبدالله تاکید کرده که افغانستان از ظرفیت‌ها و امکانات فوق‌العاده‌ای برای توسعه و پیشرفت بهره‌مند است و امیدوار است که تامین امنیت بتواند در رسیدن افغانستان به رفاه و توسعه کمک کند.

سفر وزیر دفاع بریتانیا، چند روز پس از سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان صورت می‌گیرد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در سفر اخیرش از طرح صلح حکومت افغانستان حمایت کرد و تاکید کرد راهی به جز گفت‌وگوهای صلح برای پایان جنگ افغانستان وجود ندارد.

حکومت افغانستان به تازگی در دومین نشست "پروسه صلح" اعلام کرد که حاضر است با طالبان بدون هیچ پیش‌شرطی گفت‌وگو کند و پس از آتش بس، این گروه را به عنوان حزب سیاسی بشناسد.

سفر وزرای دفاع آمریکا و بریتانیا به افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که فرمانده نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو به تازگی اعلام کرده که در سال پیش‌رو حملات مخالفان مسلح تشدید خواهد شد.

مطالب مرتبط