آمریکا خواستار افزایش تلاش‌های پاکستان علیه طالبان شد

مایک پنس حق نشر عکس EPA
Image caption مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به نخست وزیر پاکستان گفته است که پاکستان باید تلاش‌های خود را برای شکست دادن طالبان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های "تروریستی" افزایش دهد.

براساس بیانیه کاخ سفید که دیروز (۱۷ مارس) منتشر شد، در این نشست آقای پنس همچنین خواهان بهبود همکاری‌های پاکستان با آمریکا شده است.

هرچند این بیانیه زمان دقیق، مکان یا ماهیت نشست را مشخص نمی‌کند، اما رسانه‌های آمریکایی و پاکستان به نقل از منابع رسمی گفته‌اند که این نشست در محل اقامت آقای پنس در واشنگتن برگزار شده بود.

رسانه‌ها همچنین گزارش داده‌اند که شاهد خاقان عباسی در سفر غیررسمی به آمریکا رفته و این جلسه به درخواست او برگزار شده بود.

بعد از اعلام استراتژی جدید آمریکا، فشارها بر دولت پاکستان افزایش یافته است. دولت آمریکا در حمایت از ادعاهای افغانستان از پاکستان خواسته است تا دست از حمایت از گروه‌های افراطی در افغانستان و منطقه بردارد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در ماه‌های نخست کارش، تلاش‌‌های زیاد، اما ناموفقی، برای اعتمادسازی و میان کشورش و پاکستان انجام داد.

دیروز، آقای غنی از شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان، رسما دعوت کرد به کابل سفر کند تا گفت‌وگوها میان دولت‌های افغانستان و پاکستان آغاز شود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، نیز امروز با ژنرال ناصرخان جنجوعه، مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، در کاخ سپیدار دیدار کرد. در این دیدار او خواهان بهبود روابط میان دو کشور شد. این مقام پاکستانی دیروز با رئیس جمهوری افغانستان نیز دیدار کرده بود.

روابط دو همسایه همواره پرتنش بوده است. افغانستان از پاکستان می‌خواهد طالبان را مجبور به گفت‌وگو با دولت افغانستان سازد و در عین حال، کمک‌هایش را به گروه طالبان و شبکه حقانی قطع کند.

دولت افغانستان از حمایت پاکستان از گروه طالبان و شبکه حقانی شکایت دارد. در مقابل، پاکستان از نزدیکی افغانستان به هند شاکی است.