وزارت داخله: تمام نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت نوروز احضار شده‌اند

افغانستان
Image caption آقای دانش گفت که تمام نیروهای امنیتی برای تامین امنیت نوروز احضار شده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور/ داخله افغانستان اعلام کرده که برای تامین امنیت شهروندان در برگزاری مراسم نوروز در کابل و سایر شهرهای افغانستان تمام نیروهای امنیتی این کشور احضار شده‌اند.

نجیب دانش امروز سه‌شنبه ۲۹ حوت/اسفند گفت که این نیروها از دیروز درکابل و ولایت‌های شمالی افغانستان به کار گرفته شده‌اند.

او افزود که شاهراه کابل- شمال نیز تحت پوشش امنیتی قرار گرفته است.

به گفته آقای دانش در کابل منطقه کارته سخی درغرب این شهر که مراسم نوروز در آنجا برگزار می‌شود، تدابیر شدید امنیتی به اجرا گذاشته شده است.

Image caption در کابل، نوروز در دامنه کوه‌های آسمايی يا کارته سخی در جوار مزار سخی برگزار می‌شود و در همين روز در مندوی کابل، توغ (پرچم مندوی) از سوی شهردار اين شهر برافراشته شده و آرزوی فراوانی نعمت‌های خداوندی در سال پيش رو برای مردم می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان افزود که علاوه بر منطقه کارته سخی، مناطق تفریحی شهر کابل نیز تحت تدابیر امنیتی لازم قرار دارد.

آقای دانش از مردم خواست که برای حفظ بهتر امنیت با نیروهای پلیس همکاری کرده و تمام حرکات مشکوک را به شماره های ۱۰۰ و ۱۱۹ پلیس گزارش دهند تا از وقوع حوادث امنیتی جلوگیری شود.

در ولایت قندهار در جنوب افغانستان مردم برای گرامی داشت روز نوروز به ولسوالی خاگریز این ولایت می‌روند ولی نیروهای امنیتی امسال از مردم خواسته‌اند که به دلیل مین‌گذاری این منطقه توسط شورشیان تا زمانی‌که نیروهای امنیتی اجازه نداده‌اند به این ولسوالی سفر نکنند.

دستاوردهای پلیس

آقای دانش همچنین گفت که نیروهای پلیس در یک سال گذشته پنج هزار و ۵۳۹ عملیات در سراسر افغانستان انجام داده که در جریان آنها ۱۳ هزار تن از نیروهای شورشی کشته شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت داخله می‌گوید که نیروهای پلیس دستاوردهای زیادی در یک سال گذشته داشته است

سخنگوی وزارت داخله افغانستان افزود که ۱۸ هزار و ۶۰۰ فقره واقعه جنایی نیز در سراسر افغانستان در مدت یکسال گذشته ثبت شده‌ که به ۱۵ هزار مورد رسیدگی و ۲۲ هزار مظنون نیز بازداشته شده‌اند.

او گفت که از این تعداد حوادث جنایی چهار هزار فقره در کابل اتفاق افتاده که ۳۱۰۰ فقره آن کشف شده است.

آقای دانش گفت که در یک سال گذشته نیروهای پلیس مبارزه با مواد مخدر افغانستان سه هزار ۳۰۱ تن انواع مواد مخدر را کشف و ۵۰ لابراتوار و ۱۲ انبار ذخیره مواد مخدر را تخریب کرده‌اند.