اسماعیل خان: طالبان با رهبران جهادی در افغانستان مذاکره کنند

اسماعیل خان
Image caption اسماعیل خان

اسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی و آب افغانستان و والی سابق هرات از طالبان خواسته است که اگر مایل مذاکره با رهبران جهادی هستند، این باب مذاکره باید در داخل افغانستان گشوده شود.

اسماعیل خان که یکی از اعضای پرنفوذ حزب جمعیت نیز است، این سخنان را دیروز ۲ حمل/فروردین در چهاردهمین سالروز کشته شدن پسرش میرویس صادق، وزیرهوانوردی افغانستان در دولت انتقالی در هرات مطرح کرد.

والی سابق هرات یک هفته پیش از طالبان خواسته بود با رهبران مجاهدین وارد گفت‌وگو شوند.

اما طالبان با انتشار یک اعلامیه ضمن استقبال از این فراخوان گفتند اگر رهبران جهادی مایل به گفت‌وگو با طالبان هستند باید با دفتر سیاسی این گروه در قطر در تماس شوند.

حدود یک ماه پیش، گروه طالبان از مقام‌های آمریکایی خواسته بود که به صورت مستقیم با دفتر سیاسی این گروه در کشور قطر درباره راه حل صلح آمیز مسنله افغانستان صحبت کند.

این گروه افزوده بود که گفت‌وگوی مستقیم کمک می‌کند که راه حلی برای مشکل افغانستان پیدا شود، به شرطی که آمریکا خواست‌های مشروع مردم افغانستان را قبول و با گروه طالبان از راه‌های صلح آمیز گفت‌وگو کند.

گروه طالبان گفته که قبلا به مردم و کنگره آمریکا با ارسال یک نامه سرگشاده مشخص کرده بود که جنگ راه حل مشکل افغانستان نیست و جنگ بر طالبان تحمیل شده ‌است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، نیز اخیرا در نشستی در کابل گفته بود که دولت حاضر است با گروه طالبان، بدون هیچ پیش‌شرطی در هر جای جهان مذاکره کند، اعضای طالبان مورد عفو عمومی قرار بگیرند و این گروه به عنوان یک حزب سیاسی به رسمیت شناخته شود. طالبان تاکنون در مورد این پیشنهاد واکنشی نشان نداده‌اند.