سیگار: گروه خونی ۷۷ هزار عضو وزارت دفاع افغانستان مشخص نیست

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیگار افزده که ۴۵ درصد از کارمندان وزارت دفاع و اعضای ارتش افغانستان گروه خون شان نا مشخص است.

اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) می‌گوید که از ۱۷۱ هزار سرباز ارتش ملی افغانستان و اعضای وزارت دفاع افغانستان فقط ۹۴ هزار نفر آنان گروه خونی شان مشخص و ۷۷ هزار نفر گروه خونی شان در مرکز منابع بشری وزارت دفاع ثبت نشده که ۴۵ درصد این افراد را تشکیل می‌دهند.

در گزارش این نهاد که به تازگی نشر شده، آمده که آنان دریافته که وزارت دفاع افغانستان به دلیل نداشتن امکانات لازم جمع‌آوری نمونه خون و مشخص کردن گروه خون سربازانی را که تازه استخدام می‌شوند، متوقف کرده است.

سیگار افزوده که یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که از ژانویه تا جولای سال ۲۰۱۷ بیشتر از ۱۵ هزار سرباز به ارتش ملی افغانستان جذب شده‌اند که تست خون از آنها گرفته نشده‌است.

این نهاد افزوده که ممکن است، گروه های خون که در مرکز منابع بشری وزارت دفاع افغانستان ثبت شده نیز نادرست باشد، زیرا شمار زیادی از سربازان دارای گروه خونی مشابه هستند.

سیگار افزوده که دولت افغانستان از نوع گروه خون سربازان و بیماری‌های مسری که سربازان به آن مبتلا هستند، آگاهی ندارد.

این نهاد دریافته که تمام اطلاعات بهداشتی ثبت شده سربازان و اعضای وزارت دفاع افغانستان نیز غیر قابل اعتماد و نادرست هستند و این به چالشی برای درمان بیماران سربازان تبدیل شده است.

سیگار افزوده که ایجاد یک سیستم معتبر و قابل دسترس برای اطمینان از اینکه گروه خون سربازان به درستی تعیین شده است، باعث اطمینان از تزریق گروه خونی مرتبط به سربازان می‌شود، برای سلامتی سربازان و پایدارای ارتش ملی افغانستان نیز مهم است.

سیگار خواستار ایجاد یک سیستم قابل اعتماد شده است.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با رد این گزارش به بی‌بی‌سی گفت که تمام سربازانیکه استخدام می‌شوند گروه خونی آنان چک و بعد به مراکز آموزشی و واحدهای نظامی فرستاده می‌شوند.

او گفت حتی سربازنی که در سالهای قبل استخدام شده‌اند نیز گروه خون آنان مشخص شده‌است.

بر بنیاد آماری که در روز ملی نیروهای امنیتی از طرف مقام‌های دولتی اعلام شد، در سال گذشته خورشیدی حدود شش هزار و ۵۰۰ سرباز افغان کشته و نزدیک به سیزده هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

بیشتر سربازانی که در صحنه نبرد زخمی می‌شوند نیاز به دریافت فوری خون دارند. اداره سیگار افزوده که گاهی اوقات تزریق گروه خون متفاوت به یک سرباز، منجر به مرگ این سربازان شده است.

یک مشاور نظامی نیرو های افغان نیز به سیگار گفته که او اطلاع داشته که سربازان افغان که در جنگ زخمی شده بودند، به دلیل دریافت گروه متفاوت خونی جان داده‌اند، اما هیچ مرجع نظامی آمار قربانیان این اشتباه را ارایه نکرده‌اند.

شماری از پزشکان افغان که در مراکز درمانی فعالیت دارند به بی‌بی‌سی گفتند که بارها دیده‌اند که گروه خونی سربازان با آنچه بر روی لباس آنان نوشته شده، متفاوت بوده است.