والی جدید بلخ: اولویت من تأمین امنیت مردم است

اسحاق رهگذر
Image caption اسحاق رهگذر، والی جدید بلخ، پیشتر به عنوان نماینده مردم بلخ در پارلمان افغانستان کار کرده است

اسحاق رهگذر، والی جدید بلخ در نخستین روز کاریش می‌گوید اولویت اول او تامین امینت برای مردم این ولایت شمالی افغانستان است.

والی جدید بلخ در اولین مصاحبه‌ خود با بی‌بی‌سی همچنین گفت که کارمندان دولتی در بلخ بر اساس رقابت آزاد استخدام شده‌اند، اما بازهم وضعیت ادارات دولتی را بررسی می‌کند.

ولایت بلخ از ولایت کلیدی در شمال افغانستان در ۱۵ سال گذشته امنیت نسبی داشته و شاهد پیشرفت‌های اقتصادی بوده است. شماری نگران هستند که کنار رفتن عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، از این ولایت موجب گسترش ناامنی و نفوذ مخالفان مسلح دولت در این ولایت و دیگر ولایات شمالی افغانستان شود.

والی جدید بلخ: نماینده رئیس‌جمهور هستم

پس از سه ماه تنش میان حکومت مرکزی و عطا محمد نور سه روز پیش اسحاق رهگذر رسما به عنوان والی جدید بلخ معرفی شد. آقای نور در پی توافقی با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، معرفی والی جدید بلخ را پذیرفت.

اسحاق رهگذر از فرماندهان پیشین حزب جمعیت و از افراد نزدیک به عطا محمد نور است. او پیش از آقای نور نیز در پست ولایت بلخ کار کرده است.

آقای رهگذر در جواب این سوال که آیا او به عطا محمد نور پاسخگو است یا رئیس جمهوری غنی، به امیر بریال، خبرنگار بی‌بی‌سی در بلخ گفت: "من نماینده رئیس‌جمهور در بلخ هستم. وقتی که توافق صورت گرفت، شورای رهبری حزب جمعیت و عطا محمد نور من را به عنوان والی بلخ پیشنهاد کردند. و جا دارد از محمد اشرف غنی به خاطری که به من به عنوان نماینده خود در بلخ اعتماد کرده، سپاسگزاری کنم. بنابراین، من کاملا زیر امرشان هستم."

حق نشر عکس Arg/AMN/FB
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان (چپ) و عطا محمد نور، والی پیشین بلخ

توافق‌های غنی و نور

پس از آن که دفتر ریاست جمهوری در ۲۷ قوس/آذر اعلام کرد که رئیس جمهوری استعفای عطامحمد نور را پذیرفته و به‌جایش فرد دیگری والی بلخ شده، روابط آنها تیره شد. آقای نور در واکنش گفت که استعفای او مشروط بوده و اعلام آن نادرست است.

او که همچنان خود را "والی بلخ" می‌دانست و عملاً در این سمت کار می‌کرد، در این مدت علیه رهبران حکومت وحدت ملی، به‌ویژه اشرف غنی، رئیس جمهوری اظهارات تندی داشت اما رهبران حکومت وحدت ملی از اظهار نظر مستقیم به سخنان آقای نور خودداری کردند.

پس از سه ماه تنش، محمد اشرف غنی و عطا محمد نور برای پایان تنش‌های سه ماهه، به توافق‌هایی دست یافتند که از جمله شامل تعیین دو وزیر، تشکیل شورای عالی مشورتی، تعیین یک سمت دیپلماتیک و چند مقام حکومتی در بلخ است.

آقای نور حدود پانزده سال والی بلخ بود. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور خوانده شده است.