روسیه ادعاهای آمریکا درباره حمایت از گروه طالبان را رد کرد

روسیه و آمریکا حق نشر عکس BBC/russian embassy
Image caption الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در افغانستان (راست) و ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان

سفارت روسیه اظهارات اخیر فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان که گفته بود "روسیه از طالبان حمایت و حتی برایشان سلاح فراهم می‌کند"، را رد کرده است.

در خبرنامه سفارت روسیه در کابل که به تازگی نشر شده، آمده است آنچه را که ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، درباره حمایت روسیه از نیروهای طالبان گفته باید با شواهد "غیرقابل انکار" همراه باشد.

در این خبرنامه اظهارات اخیر مقام‌های ارشد آمریکایی "شایعه" خوانده شده و سفارت روسیه آنرا "بی‌اساس و مزخرف" دانسته است.

سفارت روسیه درباره اظهارات مقام‌های آمریکایی که در "سی‌بی‌اس" چاپ و نوشته شده مبنی بر اینکه حمایت روسیه از طالبان به روند صلح افغانستان صدمه رسانده، نیز اظهار تعجب کرده است.

در این خبرنامه نقل قول‌هایی که از وزیر خارجه روسیه درباره تبادل اطلاعاتی میان طالبان و کشور روسیه آمده، نیز نادرست خوانده شده است.

سفارت روسیه این اظهارات را شایعات خوانده و گفته است که به نظرمی‌رسد کسانی که مسئولیت وخیم شدن اوضاع در افغانستان را دارند، تلاش دارند با مطرح کردن این خبرها بار گناه شکست خود را به گردن دیگران انداخته و به روابط روسیه و افغانستان نیز آسیب برسانند.

Image caption روسیه سال گذشته تایید کرد که با طالبان در تماس است

فرمانده نیروهای آمریکایی گفته که "ما روایتی می‌بینیم که از آن برای اغراق شدید در تعداد نیروهای داعش در افغانستان استفاده شده. روسها بعدا از این روایت استفاده کردند تا اقدامات طالبان را توجیه و تا حدی از آنها حمایت کنند."

او گفته بود: "رهبران افغانستان برای سرفرماندهی ما سلاح‌هایی را آوردند و به ما دادند و گفتند این سلاح‌ها را روس‌ها به طالبان داده‌اند. ما می‌دانیم که روسیه دخالت دارد."

ژنرال نیکولسون گفته بود که سلاح‌ها از مرز تاجیکستان به افغانستان قاچاق شده و روسها رزمایش ‌هایی را در مرز تاجیکستان برای مقابله با تروریسم برگزار کرده‌اند که آنها مقادیر زیادی سلاح با خود می‌آورند و وقتی می‌روند مقادیری از آن را در محل می‌مانند.

یک سال قبل نیز سفارت روسیه تاکید کرده بود که "تمام اتهامات در مورد تمویل و کمک مادی - فنی گروه طالبان عاری از حقیقت بوده" و در مرحله پیچیده کنونی "روابط عمومی سیاه" نمی‌تواند برای روند صلح افغانستان ثمر بخش باشد.

این نهاد گفته که روسیه سهم مفید در روند مبارزه با تروریسم در افغانستان ایفا می‌کند که آموزش افسران نیروهای امنیتی و تجهیز این نیروها دلیل بر این مدعا است.