ترکیه برای مکاتب افغان-ترک ۱۲۰ آموزگار جدید فرستاد

عکس استادان ترکیه‌ای حق نشر عکس TEF
Image caption عکس گروهی از آموزگاران ترکیه‌ای که از جانب بنیاد معارف این کشور به افغانستان فرستاده شده‌اند

حکومت ترکیه گروه جدیدی از معلمان ترکیه‌ای را برای تدریس در مکاتب/مدارس افغان- ترک به افغانستان فرستاده است.

یک مقام مطلع به خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که شمار معلمانی که وارد افغانستان شده‌اند، به ۱۲۰ نفر می‌رسد که ۳۰ نفر آنان زن هستند.

حدود یک ماه قبل دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای، رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

پس از کودتای ۲۰۱۶ در ترکیه، دولت آن کشور فتح الله گولن را به طراحی کودتا متهم کرد و با این استدلال که مکاتب افغان - ترک هم زیر نظر و تحت حمایت اوست، خواهان مسدود شدن آن و یا سپردن مدیریت آن به دولت ترکیه شد.

همچنین آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مکاتب افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت "تروریستی" خواند.

بعد از واگذار شدن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه، معلمان تازه جاگزین استادان پیشین این مکاتب می‌شوند.

به گفته این منبع، مقام‌های ترکی به معلمان پیشین این مکاتب اطلاع داده تا با آمدن استادان جدید وظایف شان را ترک کنند.

Image caption مجیب یولوداغ، رئیس بنیاد آموزش و پرورش (معارف) ترکیه در افغانستان

مجیب یولوداغ، رئیس بنیاد آموزش و پرورش (معارف) ترکیه در افغانستان که حالا مدیریت این مکاتب به این نهاد سپرده شده در گفتگوی ویژه به بی‌بی‌سی گفت: "با معلمان و مدیران افغان و منسوب به کشورهای سوم کارمان را به پیش می‌بریم".

آقای یولوداغ می‌گوید: "ما با تمام کارمندان و مدیران خود برای شروع درس‌ها آماده هستیم. در تفاهمنامه واضح شده که همان برنامه درسی قبلی ادامه یابد اما به مرور زمان برنامه درسی مکاتب را بازنگری و با معیارهای بین‌المللی مطابقت می‌دهیم. معلمان افغان به کار خود ادامه می‌دهند چون در تفاهمنامه همین طور آمده است اما در مورد استادان ترکی، مخاطب سوال شما مقام‌های دولت ترکیه و افغانستان است."

دولت ترکیه مدعی‌است که این مکاتب زیر نام یک نهاد غیردولتی "چاغ ایجوکیشن" از سوی فتح الله گولن رهبری می‌شد، فعالیت داشت.

Image caption مرجانه سادات، مشاور رسانه‌ای بنیاد معارف ترکیه در افغانستان:بحث با وزارت معارف افغانستان جریان دارد، در هفته‌های پیشرو تحویل دهی مکاتب هم آغاز می‌شود.

آقای یولوداغ می‌گوید: "همه می‌دانند که این موسسه در ترکیه تعطیل شده، مدارک این مکاتب در ترکیه رسمیت ندارد و حتی در کشورهای عضو سازمان کشورهای همکاری‌های اسلامی به رسمیت شناخته نمی‌شود، بناءً ترکیه تصمیم گرفت بخاطر جلوگیری از متضرر شدن فارغان مکاتب این موسسه، مسئولیت این مکاتب را به عهده بگیرد و به اسناد آنان رسمیت بدهد."

بنیاد معارف ترکیه می‌گوید در کوتاه مدت هیچ تغییری در مضامین این مکاتب در برنامه نیست.

دو منبع معتبر افغان که نخواستند از آنان نام ببریم به بی‌بی‌سی گفتند که به دنبال کودتای نافرجام اخیر ترکیه، دولت ترکیه از افغانستان خواست تا معلمان این مکاتب را به کشورشان بازگرداند. به گفته یکی از این منابع "قضیه این افراد روی میز رئیس جمهوری است که تصمیم بگیرد اخراج شان میکند یا خیر؟

در اوج کشمکش‌ها برای سپردن رهبری این مکاتب به دولت ترکیه، دولت افغانستان چهار تن از مسئولان ترک و افغان این مکاتب را بازداشت و سپس رها کرد.

یک منبع امنیتی گفته که "بازداشت آنان یک مسئله جداگانه بود، بر آنان شک داشتیم، تحقیق کردیم و پرونده شان را به لوی سارنوالی (دادستانی کل) فرستادیم."

پیشتر وزیر آموزش و پرورش ترکیه در سفرش به کابل گفته بود، کسانی را که در صدد تخریب دوستی میان افغانستان و ترکیه هستند، از مکاتب دور می‌کند.

Image caption آقای یولوداغ گفته که معلمان سابق در شبکه‌های اجتماعی علیه دولت ترکیه و افغانستان شایعه پخش کردند و اذهان عامه را مغشوش کردند

آقای یولوداغ در پاسخ به این پرسش که این افراد چه کسانی هستند، گفت: "من حقوقدان نیستم، من یک مربی هستم، شاید به مقامات دولتی برخی اسنادی ارائه شده باشد. من نمی‌توانم چیزی واضح بگویم. ولی آنها در شبکه‌های اجتماعی علیه دولت ترکیه و افغانستان شایعه پخش کردند و اذهان عامه را مغشوش کردند، که کاری خوبی نیست و مردم افغانستان از آن آگاه هستند."

مکاتب افغان ترک در افغانستان دیروز همزمان با نواخته شدن زنگ مکاتب افغانستان، رسما سال تحصیلی خود را آغاز کردند، اما با وجود امضای تفاهمنامه، ساختمان مکاتب رسماً به دولت ترکیه تحویل داده نشده است.

مرجانه سادات، مشاور رسانه‌ای بنیاد معارف ترکیه در افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این روند در روز های پیشرو آغاز می‌شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
افغانستان رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد

خانم سادات می‌گوید: "بحث با وزارت معارف افغانستان جریان دارد، در هفته‌های پیشرو تحویل دهی مکاتب هم آغاز می‌شود."

نخستین مکتب افغان-ترک ۲۳ سال پیش تاسیس شد و در حال حاضر حدود هشت هزار شاگرد در چارچوب آن در ۱۲ مکتب در ولایت‌های مختلف درس می‌خوانند.