فن‌درلاین به سربازان آلمانی: برای ماموریت طولانی در افغانستان آماده شوید

وزیر دفاع آلمان حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزیر دفاع آلمان در سفرش به افغانستان گفته که طول ماموریت آلمان به وضعیت افغانستان بستگی دارد

اورزولا فن درلاین، وزیر دفاع آلمان که به افغانستان سفر کرده به نیروهای آلمانی مستقر در این کشور گفته که آنها برای یک ماموریت طولانی در این کشور آمادگی بگیرند.

سفر وزیر دفاع آلمان به دنبال توافق پارلمان این کشور برای افزایش نیروهایش در افغانستان از ۹۸۰ به ۱۳۰۰ نفر صورت گرفته است.

وزارت دفاع آلمان گفته که نیروهای تازه‌نفس آلمانی در افغانستان مسئولیت حفاظت از سربازان دیگر آلمانی را خواهند داشت که مشغول آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند.

خانم فن‌درلاین با بیان این که طول ماموریت سربازان این کشور در افغانستان بستگی به بهبود وضعیت دارد، افزود که "ما نیاز به صبر و توانایی برای ادامه حضور داریم".

او در این سفر دو روزه‌اش اذعان کرد که افغانستان هنوز آماده نیست تا مسئولیت تأمین امنیت خود را بر عهده بگیرد.

این ششمین بازدید این وزیر دفاع آلمان از افغانستان است.

صفحه توییتری بخش آلمان ناتو از سفر خانم فن‌درلاین به مزارشریف در شمال افغانستان در جایی که نیروهای آلمان مستقر هستند، خبر داده و نوشته است که هدف این سفر وزیر دفاع آلمان افزایش نیروها، حفاظت آنها و روند صلح در افغانستان است.

حدود یک سال پیش، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان ضمن تأکید بر ادامه حمایت از مأموریت غیررزمی ناتو در شمال افغانستان گفته بود که دولت آلمان در نظر ندارد نیروهای بیشتر به افغانستان اعزام کند.

اما حالا، با روی کار آمدن دولت جدید آلمان که خانم مرکل آن را رهبری می‌کند، آلمان در نظر دارد تا بودجه نظامی خود را در چهار سال آینده حدود ۱۲ میلیارد دلار افزایش دهد.

نیروهای آلمانی در چارچوب ماموریت ناتو در افغانستان فعالیت دارند و آنها بیشتر در ولایت بلخ در شمال افغانستان حضور دارند.

ناتو که در حال حاضر ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد، ماموریت رزمی خود را از ابتدای جنوری/ژانویه ۲۰۱۵ پایان داد و پس از آن وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.