رئیس ‌جمهوری افغانستان عازم تاشکند شد

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی عصر امروز به تاشکند رفت

رئیس‌‌جمهوری افغانستان در راس یک هیات عالی‌رتبه برای اشتراک در"کنفرانس بین‌المللی تاشکند در مورد صلح، همکاری در بخش امنیتی و همکاری متقابل منطقوی" به تاشکند رفت.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان محمداشرف غنی در این سفر علاوه بر اشتراک و سخنرانی در این نشست با شوکت میرضیایف، رئیس‌‌جمهوری ازبکستان درباره گسترش روابط و همکاری‌ها درعرصه‌های مختلف بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

در این سفر آقای غنی با خانم فدریکا موگرینی، مسئول روابط خارجی و نماینده ویژه اتحادیه اروپا و برخی نمایندگان کشورهای اشتراک‌کننده نیز دیدار خواهد کرد.

صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه، محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی، اکلیل حکیمی، وزیر دارایی(مالیه)، همایون قیومی مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور زیربناها، محمداکرم خپلواک، رئیس دبیر خانه شورای عالی صلح وحکمت‌خلیل کرزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه او را همراهی می‌کنند.

قرار است نشست بین‌المللی ازبکستان در مورد صلح و امنیت افغانستان در تاشکند فردا، سه‌شنبه، برگزار شود و نمایندگان پنج کشور آسیای میانه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در آن شرکت کنند.

در این کنفرانس علاوه بر مسایل افغانستان، شرکت کنندگان درباره همکاری منطقه‌ا‌ی و مبارزه با تروریسم نیز با هم بحث خواهند کرد.

شاه حسین مرتضوی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت که در منطقه گروهای تروریستی فعال، اقتصاد جرمی وجود دارد و کسانی که دست به قاچاق مواد مخدر می‌زنند نیز حضور دارند.

او گفت که برای مقابله به این پدیده‌ها نیاز به دیدگاه و حرکت جمعی است که افغانستان این اراده را دارد و از کشورهای دیگر نیز خواستار اقدام هماهنگ خواهد شد.

تبادل نظر درباره مبارزه با مواد مخدر، انسجام همکاری‌های منطقه‌ای در امر مبارزه با افراط گرایی و بهبود همکاری میان دولت‌ها بخش دیگراین نشست خواهد بود.

منابع دولتی افغانستان می‌گویند که در کنفرانس کابل، تاشکند تعهد کرده بود که ادامه این کنفرانس را برای تامین صلح و امنیت در افغانستان برگزار خواهد کرد.