تلاش مردی در تخار برای خودکشی به دلیل 'بی‌توجهی' دولت

این مرد که شاه محمود نام دارد مدعی است که افرادی در تخار زمين‌هايش را غصب کرده‌‌اند حق نشر عکس facebook
Image caption یک مرد روستایی در شمال افغانستان در اعتراض به آنچه بی‌توجهی مسئولان حکومتی تخار به شکایتش می‌خواند، تلاش کرد که در برابر ساختمان اداره ولایت تخار خود را حلق‌آویز کند

سخنگوی والی تخار در شمال افغانستان می‌گوید که به درخواست مردی که تلاش به حلق آویز کردن خود در برابر دفتر والی در شهر تالقان کرد، "به طور عاجل رسیدگی می‌شود".

در ویدئویی که کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان دست‌به‌دست می‌کنند، دیده می‌شود یک مرد ظاهرا روستایی تلاش دارد تا در برابر ساختمان اداره ولایت تخار خود را حلق‌آویز کند و مردم در محل به نجات او می‌شتابند.

این مرد که شاه محمود نام دارد مدعی است که افرادی در تخار زمين‌هايش را غصب کرده‌اند و برخی مقام‌های دولتی این ولایت از این افراد "حمایت می‌کنند".

او همچنین مسئولان حکومتی را به "بی‌توجهی" به شکایت‌ چهار ساله‌اش متهم می‌کند.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار، می‌گوید امروز در نشستی به تمام نهادهای مربوطه دستور داده شد تا به تمام شکایات فرد معترض به گونه "سریع و ویژه رسیدگی شود".

غصب زمین یک چالش بزرگ در افغانستان است.

دو سال پیش، یک نهاد غیردولتی موسوم به "خانه آزادی" اعلام کرد که تحقیقات آنها نشان می‌دهد که در ۱۴ سال گذشته بیش از یک میلیون جریب زمین دولتی و شخصی در ۳۴ ولایت افغانستان غصب شده ‌است.

در این گزارش آمده بود که بیش از ۱۵ هزار نفر شامل برخی سران اقوام، زورمندان محلی، فرماندهان جهادی، رهبران احزاب سیاسی، بزرگان روستاها، متنفذان، سرمایه دارانی‌که پول‌های سیاه و نامشروع به دسترس دارند، متهم به غصب زمین هستند.