غنی به کشورهای آسیای میانه: با اقتصاد منسجم به قطب اقتصادی مبدل شویم

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی گفت که اگر پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای عملی شود، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برای "مردمان خود خدمت بزرگی را انجام داده‌اند."

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشست "بین‌المللی ازبکستان برای افغانستان" در تاشکند گفته که هدف مشترک افغانستان و کشورهای آسیای میانه اقتصاد مشترک است.

او امروز، سه‌شنبه (۷ فروردین/حمل) در سخنرانی خود برای نمایندگان کشورهای آسیای میانه و سایر شرکت کنندگان بیان داشت که افغانستان و این کشورها باید یک اقتصاد منسجم داشته باشند و در این صورت به یک "قطب اقتصادی" مبدل خواهند شد.

آقای غنی گفت که اگر پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای عملی شود، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برای "مردمان خود خدمت بزرگی را انجام داده‌اند."

در این نشست علاوه بر روسای جمهوری افغانستان و ازبکستان، نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان نیز حضور دارند.

شوکت میرضیایف رئیس‌‌جمهوری ازبکستان گفت که این نشست تلاش مشترک افغانستان و ازبکستان و ادامه کوشش منطقه‌ای برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان با همکاری جامعه بین‌المللی است.

وی افزود: باور کامل دارم که امروز ما می توانیم بالای یک مشکل حاد منطقه و جهان یعنی جنگ در افغانستان، بحث‌های سازنده کنیم و یک راه حل مشترک برای این جنگ ۴۰ ساله، دریابیم.

آقای ضیایف افزود که ازبکستان و افغانستان مناسبات نزدیک سیاسی، تجارتی، اقتصادی و فرهنگی دارند.

رئیس جمهور ازبکستان گفت که امنیت افغانستان، امنیت ازبکستان است و همچنین افغانستان محور ثبات و رفاه منطقه و آسیای مرکزی و جنوبی است.

حق نشر عکس Arg
Image caption از راست: محمد اشرف غنی، شوکت میرضیایف، فدریکا موگرینی

رئیس‌جمهوری ازبکستان بر مذاکرات صلح در افغانستان تاکید کرد و گفت که نشست ازبکستان نتایج عملی مثبت در راستای صلح در افغانستان خواهد داشت.

رئیس جمهوری افغانستان آینده سیاسی، اقتصادی، صلح و ثبات، پیشرفت منطقه‌ای را مشترک دانسته و افزود که فرصت‌ها نیز نادر است و باید از آن استفاده شود.

او گفت که بجای سیاست‌های تقابلی باید فضای همکاری ایجاد و توسعه یابد. از طریق همکاری با افغانستان مشکل کلیدی که منطقه اکنون با آن مواجه است باید حل شود.

رئیس جمهوری افغانستان اظهار داشت که موقعیت افغانستان باید درک شود و از این طریق می‌شود همکاری‌های منطقه‌ای را افزایش داد و برای افزایش این همکاری‌ها باید راهکارهای در نظر گرفته شود و توسعه یابد.

ارشاد هنریار، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که برای پوشش این نشست به تاشکند رفته است می‌گوید آنچه در این نشست از سوی نمایندگان کشورها شرکت‌کننده گفته شد نشان از افزایش خوشبینی‌ها به مذاکرات صلح دولت افغانستان داشت؛ اما با توجه به اهداف متفاوت و منافع متضاد شماری این کشورها، رسیدن به یک توافق همه‌جانبه در مسئله افغانستان حداقل در زودهنگام بعید به نظر می‌رسد.

حق نشر عکس Arg
Image caption در این نشست علاوه بر روسای جمهوری افغانستان و ازبکستان، نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان نیز حضور دارند

برای صلح از تمام فرصتها استفاده می‌شود

آقای غنی گفت جنگ جاری در جغرافیای افغانستان جریان دارد و باید فرصت گفتگو به میان بیاید. به گفته او گردهمایی تاشکند نیز بخاطر تهدیدهای مشترکی که متوجه همه ‌است برگزار شده و هدف نشست نیز از میان بردن این تهدیدها است.

آقای غنی گفت که کشورش برای تامین صلح از تمام فرصت‌ها استفاده خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که شبکه‌های "تروریستی" فرامرزی تهدید بزرگ برای افغانستان و منطقه است و این شبکه‌ها مرز نمی‌شناسند و از طرف دیگر این شبکه‌ها سالانه میلیاردها دلار از طریق ایجاد ناامنی بدست می‌آورند.

او گفت که شبکه‌های تروریستی اهداف مشترک و باهم ارتباط دارند. افغانستان در خط نخست مبارزه با "تروریسم" قرار دارد و با این شبکه‌ها مبارزه می‌کند.

نگرانی بیشتر کشورهای آسیای میانه از حضور و فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است. حتی گفته می‌شود که شماری از این کشورها برای مقابله با داعش با گروه طالبان نزدیک و با آنان ارتباط برقرار کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم موگرینی گفته که از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند

آقای غنی در سخنرانی امروز به کشورهای آسیای میانه گفت که شمار افراد داعش در افغانستان به کمتر از ۲۰۰۰ نفر می‌رسند.

او گفت که نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان "شجاعانه در مقابل آنان می‌جنگند و بیش از ۱۰۰۰ نفر آنان را کشته" که بیشتر در ولایت های ننگرهار و کنر در شرق افغانستان فعالیت داشتند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که در دو هفته گذشته نیروهای افغان عملیات‌های موثری را برای از بین بردن این تهدیدهای مشترک راه‌اندازی کرده‌اند.

اروپا از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست گفت که همکاری درباره مبارزه با جنگجویان شورشی نیاز به همکاری منطقه‌ای دارد و این همکاری باعث ثبات در منطقه نیز می‌شود.

او گفت که صلح در افغانستان با همکاری بین‌المللی تامین می‌شود. به گفته او اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی در افغانستان می‌تواند در روند تامین صلح و ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی را در منطقه سبب شود.

خانم موگرینی افزود که از اجرای این نوع طرح‌های بزرگ و روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و برگزاری انتخابات افغانستان را نیز باعث تقویت دمکراسی دراین کشور خوانده و از آن حمایت می‌کند.

به گفته او برای حمایت روند صلح افغانستان تلاش خواهد کرد که در روند برداشتن تحریم‌های رهبران شورشیان افغانستان که از سوی سازمان ملل اعمال شده، همکاری کند.