مرحله اول کنکور سراسری افغانستان تا دو روز دیگر آغاز می‌شود

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آزمون سراسری در افغانستان در چند مرحله و در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود

وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرده که آزمون کنکور سراسری افغانستان در ولایت های غور، نیمروز، لوگر، بادغیس و پنجشیر قرار است که روز پنجشنبه نهم و جمعه دهم حمل/فروردین امسال برگزارمی‌شود.

نجیب الله خواجه عمری، وزیر آموزش عالی افغانستان امروز سه‌شنبه (هفتم حمل/فروردین) در کابل گفت که قرار است امتحان کنکور به تدریج در ۳۸ حوزه تا ماه سرطان/تیر امسال برگزار شود و آخرین مرحله آزمون در کابل برگزار خواهد شد.

قبل از این امتحان سراسری کنکور در آخرین ماه پائیز شروع می‌شد و نتایج آن در اواخر حوت/اسفند همان سال یا اول حمل/فروردین سال بعد اعلام می‌شد.

آزمون سراسری در افغانستان در چند مرحله و در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود.

درافغانستان سال تحصیلی از اولین روزهای بهار آغاز می‌شود تا آغاز زمستان ادامه می‌یابد، ولی در مناطق گرم این کشور شاگردان از ۱۵ سنبله/شهریور به مکتب/مدرسه می‌روند و در تابستان مکتب‌ها تعطیل است.

آقای عمری گفت درباره آزمون امسال گفت که تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار داوطلب برای شرکت در آن ثبت نام کرده‌اند که از این میان بیش از ۶۲ هزار به دانشگاه‌ها و موسسات تحصیلات عالی راه خواهند یافت.

او افزود که ۵۳ هزار نفر دیگر نیز به مراکز آموزش نیمه عالی جذب می‌شوند که در کل راه یافتگان به مراکز آموزش عالی و نیمه عالی افغانستان به ۱۱۶ هزار نفر می‌رسند.

Image caption وزیر آموزش عالی افغانستان گفته که برای شش هزار داوطلب دختر نیز امسال سهمیه ویژه در مراکز آموزش عالی داده شده است

وزیر آموزش عالی افغانستان گفت که برای جلوگیری از تلقب در امتحانات کنکور از تمام داوطالبان آزمون سراسری انگشت نگاری خواهد شد و برای تمام داوطلبان کنکور سئوالهای متفاوت داده خواهد شد.

او گفت که برای شش هزار داوطلب دختر نیز امسال سهمیه ویژه در مراکز آموزش عالی در نظر گرفته شده است.

قبل از این وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرده بود که برگزاری امتحان کنکور در ماه قوس/آذر باعث می‌شد که دانش‌آموزان کلاس ۱۲ نتوانند با آمادگی لازم در آزمون کنکور شرکت کنند.

براساس اعلام این نهاد با توجه به اینکه ۵۰ درصد سئوالها مربوط به کلاس ۱۲ بود، این موضوع باعث ایجاد مشکلات برای شاگردان می‌شد.

صعب العبور بودن بعضی از راه‌ها در برخی مناطق افغانستان و دشواری برگزاری آزمون در زمستان نیز از دلایل دیگر تغییر زمان برگزاری کنکور اعلام شده بود.

در سال‌های اخیر برگزاری امتحان کنکور افغانستان همواره با چالش‌هایی روبرو بوده است.

سال ۱۳۹۳در ولایت هرات در غرب افغانستان فروش کلید پاسخ‌ها موجب لغو آزمون شد و در ولایت لوگر در جنوب کابل نیز مسئولان کنکور به دنبال "تقلب سازمان" یافته ناچارشدند که اوراق کنکور را به جوی آب بیاندازند.