وزارت دفاع افغانستان 'ارتش محلی' تشکیل داد

ارتش محلی حق نشر عکس MOD
Image caption جذب نیروهای ارتش محلی آغاز شده است

مقام‌های وزارت دفاع افغانستان می‌گویند برای تامین امنیت محلات، نیروی جدیدی زیر نام "ارتش محلی" تشکیل می‌دهند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت اعضای این نیروها از سربازان پیشین ارتش و پلیس خواهند بود که با تضمین بزرگان محل و افسران آن با تضمین قول اردو/سپاه منطقه استخدام خواهند شد.

به گفته او این افراد نباید سابقه جرمی داشته باشند. سربازانی که در این چارچوب استخدام می‌شوند باید از محل باشند اما افسران تحصیل کرده می‌توانند از خارج از منطقه باشند.

در تشکیل نیروهای جدید، سربازان ۷۵ درصد حقوق و امتیازات سربازان ارتش ملی و افسران عین حقوق و امتیازات افسران ارتش ملی را خواهند داشت.

آقای رادمنش می‌گوید میزان تجهیزات این نیروها در حد نیروهای پیاده ارتش ملی خواهد بود و تحت امر ارتش ملی فعالیت خواهند داشت.

این نیروها به سطح روستاها و ولسوالی‌ها موظف می‌شوند و قرار است اولین گروه ۱۹۳ نفری این نیروها به زودی در شهر مهترلام ولایت لغمان جا به جا شوند.

حق نشر عکس EPA
Image caption اقبال صافی، رئیس کمیسیون امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان: با توجه به تلفات بالای نیروهای نظامی ملی، طرح به میان آمدن نیروهای محلی مطرح شده است

نگرانی‌ها از تشکیل ارتش محلی

شمار سربازان ارتش ملی افغانستان اکنون به بیش از ۱۸۰ هزار نفر می‌رسد. در کنار آن سربازان پلیس ملی افغانستان و نیروهای امنیت ملی این کشور نیز برای تامین امنیت کار می‌کنند.

پیش از این نیز، خارج از چارچوب این نیروها، نیروهای دیگری چون پلیس محلی، خیزش مردمی و نیروهایی زیر نام "کمپین" و "سنگوریان" از اهالی محل و با حمایت دولت و نیروهای خارجی برای تامین امنیت در افغانستان ایجاد شدند.

اما این نیروها به خصوص نیروهای پلیس محلی اگرچه در جنگ با مخالفان مسلح "جدی‌تر" خوانده می‌شوند بارها از سوی نهادهای مختلف به نقض حقوق بشر و ارتکاب سایر تخلفات متهم شدند. در مواردی هم به گروه‌های مخالف مسلح پیوستند.

اقبال صافی، رئیس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان نیز می‌گوید تشکیل چنین نیروها برای کوتاه‌مدت در مناطق ناامن موثر است اما پس از گذشت زمان، این افراد از سلاح خود سوء استفاده کرده و باعث آزار و اذیت مردم می‌شوند.

او می‌گوید که با توجه به تلفات نیروهای نظامی ملی و عدم موافقت تمویل‌کنندگان بودجه امنیتی افغانستان برای اضافه کردن تشکیل این نیروها، طرح تشکیل ارتش محلی به میان آمده است.

به گفته او، هزینه‌های نیروهای محلی کمتر از نیروهای ملی است اما باید برای موثریت واقعی آنها و جلوگیری از تخلفات آنها تدابیر لازم گرفته شود.

معاون سخنگوی وزارت دفاع تاکید دارد که نیروهای ارتش محلی مانند تجربه‌های گذشته نیروهای محلی نخواهند بود و "منضبط تر و قوی تر" عمل خواهند کرد.

او تاکید دارد که قوانین ارتش و کنوانسیون‌ها و توافق‌نامه‌های بین‌المللی لازم به اعضای ارتش محلی آموزش داده خواهد شد و در صورت تخلف، این افراد به گونه جدی به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

ایجاد و مقرری این نیروها نخست در مرکز شهرها و سپس در محلات ناامن ادامه خواهد یافت.

مسئولان وزارت دفاع می‌گویند اگر مرحله اول توظیف این نیروها موثر واقع شود و ضرورت دیده شود مرحله دوم و سوم تشکیل این نیروها ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط