دولت افغانستان تریاک ضبط شده را می‌فروشد

افغانستان حق نشر عکس GMIC
Image caption قبل از این مواد مخدر ضبط شده توسط دولت افغانستان نابود می‌شد.

مرکز عدلی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر افغانستان اعلام کرده که بعد از این کابل تریاک کشف شده توسط نهادهای دولتی را می‌تواند به فروش برساند.

احمد خالد موحد، سخنگوی این مرکز با اشاره به ماده ۱۹ قانون جدید مبارزه با مسکرات و مواد مخدر افغانستان و کنوانسیون‌های بین‌المللی به بی‌بی‌سی گفت دولت افغانستان می‌تواند مواد مخدر ضبط شده را به شرکت‌ها و کشورهای که جواز خرید مواد مخدر را داشته و برای تولید صنعتی خود از آن استفاده کنند، به فروش برساند.

او گفت که فقط تریاک به فروش می‌رسد.

به گفته آقای موحد، در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۱۸۹۱ کیلو هیروین، ۱۰ هزار و ۶۰۰ کلیو مورفین و بیشتر از ۲.۴ تن تریاک توسط این مرکز کشف شده است.

او افزود که انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی کشف‌شده در افغانستان به ۲۵ تن می‌رسد که بیشتر این مواد، شامل تریاک و حشیش است.

سخنگوی عدلی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر افغانستان همچنین گفت که با توجه به این میزان مواد مخدری که به دست پلیس می‌افتد، دولت در هماهنگی با نهادهای بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر تصمیم گرفت به جای آتش زدن این مواد، آنرا به فروش برساند.

او با نام بردن از ایران، هند و ترکیه به عنوان کشورهای که جواز تولید و فروش مواد مخدر را دارند، گفت: با توجه به کیفیت مواد مخدر افغانستان، شاید همین کشورها خریدار آن باشند.

آقای موحد گفت: "این تریاک، تریاکی نیست که دهقان در مرزعه تولید می‌کند، بلکه شامل تریاکی است که نیروهای پلیس آنها را از قاچاقچیان مواد مخدر ضبط می‌کنند".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته بود.

او گفت قبلا این مواد توسط پلیس و سایر نهادهای عدلی و قضای افغانستان آتش زده می‌شد.

آقای موحد گفت که تاکنون مشخص نیست که دولت چه مقدار از این فروش درآمد خواهد داشت، ولی تمام درآمد حاصل به وزارت مالیه/ دارایی افغانستان منتقل می‌شود که دولت با توجه به نیازمندی‌اش این بودجه را مصرف کند.

در آخرین گزارش حکومت افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل تولید مواد مخدر افغانستان در سال گذشته میلادی ۸۷ درصد افزایش یافته بود.

این گزارش مشترک سالانه که چهارشنبه ۲۴ عقرب/آبان سال گذشته در کابل منتشر شد که براساس آن در سال ۲۰۱۷ مقدار مواد مخدر تولید شده افغانستان به صورت تخمینی به ۹ هزار تن رسید. سال قبلش این رقم چهار هزار و ۸۰۰ تن بود.