استقبال مقام‌های هلمند از خواست آتش‌بس از سوی 'جنبش مردمی صلح'

جنبش مردمی صلح در هلمند

مقام‌ها در ولایت هلمند از خواست معترضان هلمندی مبنی بر استقرار آتش‌بس در این ولایت ستقبال کرده و گفته‌اند که معترضان می‌توانند زمینه مذاکره با طالبان را فراهم کنند.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر والی هلمند منتشر شده، خطاب به معترضان آمده است که هر کسی که به مذاکره حاضر شود و از شما (معترضان) خواستار آتش‌بس شود، حکومت افغانستان آماده است که آتش‌بس را بدون هیچ قید و شرطی بپذیرد.

این کمپین به نام "جنبش مردمی صلح" پس از آن آغاز شد که انفجار بمب روز سوم نوروز در مقابل ورزشگاه شهر لشکرگاه مرکز هلمند دست‌کم ۱۵ کشته وده‌ها زخمی بر جا گذاشت. مردم این ولایت در واکنش به این رویداد از مناطق مختلف به لشکرگاه آمده و خیمه تحصن برپا کرده‌اند.

پس از آن که خواست آتش‌بس این گروه از سوی طرف‌های درگیر رد شد، دیروز معترضان تصمیم گرفتند برای یک مدت نامعلوم اعتصاب غذایی کنند.

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر والی هلمند امروز ۱۰ حمل/فروردین منتشر شد، همچنین آمده است که هیئتی از سوی دولت محلی با اعتصاب کنندگان دیدار و گفت‌و‌گو کرده است.

قرار بود که دیروز این معترضان مسیر دوصد کیلومتری میان لشکرگاه و موسی قلعه را که در کنترل طالبان است، پیاده بپیمایند.

طالبان در واکنش به برنامه راهپیمایی آنها با بیان اینکه نبرد آنها برای "تامین صلح" است و "اشغال آمریکایی" آنها را وادار به جنگ کرده، از مردم هلمند خواستند تا در مقابل پایگاه آمریکایی در هلمند دست به تظاهرات اعتراضی بزنند.

طالبان همچنین به این عده گفتند که در مناطقی از ولایت هلمند که در کنترل آنها است، راهپیمایی نکنند، در غیر آن صورت، این گروه مسئولیت پیامدهای آن را بر عهده نخواهد داشت.

هلمند که طالبان در آن بیشترین حضور را دارند، از کانون‌های اصلی جنگ افغانستان است.

در روزهای اخیر عملیات شدید نظامی از سوی نیروهای دولت با همکاری نیروهای ناتو در هلمند جریان دارد.