'روسیه درخواست کمک مالی طالبان را رد کرد'

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می‌گوید که کشورش درخواست کمک مالی از سوی گروه طالبان را رد کرده است.

ضمیر کابلوف در یک نشست خبری در مسکو گفت که طالبان می‌گویند آن چه را که نیاز دارند، می‌توانند از داخل افغانستان به دست بیاورند؛ "اما تنها به کمک پولی ضرورت دارند".

او با بیان این که تماس روسیه تنها به منظور تأمین امنیت شهروندان این کشور در افغانستان است، افزود که پاسخ روسیه همواره این بوده که "ببخشید، پول نداریم".

روسیه طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را به عنوان گروه‌های "تروریستی" می‌شناسد.

آقای کابلوف با اشاره به راه حل سیاسی افغانستان گفت که روسیه مخالف حذف نام گروه طالبان از فهرست تحریم‌های سازمان ملل متحد نیست، البته مشروط بر این که این گروه "مذاکرات واقعی" را با دولت افغانستان آغاز کند.

نماینده ویژه روسیه همچنین نقش ایران و پاکستان را در تأمین صلح در افغانستان مهم خواند. پاکستان و ایران از سوی آمریکا به حمایت از گروه طالبان متهم شده‌اند.

Image caption روسیه دو سال پیش تایید کرد که با طالبان در تماس است

این سخنان نماینده ویژه روسیه به افغانستان پس از اظهارات فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان ایراد می شود که مدعی شده بود که روسیه از طالبان حمایت و حتی برایشان سلاح فراهم می‌کند.

ژنرال جان نیکولسون اخیرا در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته بود که او شاهد اقدامات "بی‌ثبات" کننده روسیه در افغانستان بوده است.

روسیه همواره این اتهامات آمریکا از جمله اظهارات اخیر آقای نیکولسون را تکذیب کرده و گفته است هیچ مدرکی برای این ادعا وجود ندارد.