آمریکا سربازان تازه‌نفس به افغانستان فرستاد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption شمار این سربازان قبلا هزار نفر اعلام شده بود

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که یک تیپ (لوا) از نیروهای تازه نفس را به افغانستان اعزام کرده که هدف آن جنگ با طالبان و متقاعد کردن این گروه به صلح است.

شمار این سربازان که به افغانستان اعزام شده‌اند، اعلام نشده ولی قبلا ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته بود که شمار این نیروها هزار نفر است. با اعزام این سربازان شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به بیش از ۱۵ هزار نفر می‌رسد.

بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا ماموریت تیپ تازه اعزام شده، کمک به نیروهای امنیتی افغانستان و افزایش موثریت آنان است.

قرار است که این سربازان نیروهای ارتش افغانستان را در سطح هنگ (کندک) و تیپ آموزش دهند که شامل نیروهای مشاور و "حمایت از خود" نیز می‌شوند.

به نظر می‌رسد که حضور نیروهای حمایت از خود در ساختار این نیروها، به دلیل جلوگیری از حمله خودی باشد.

حملات خودی از سال ۲۰۱۲ در میان نیروهای افغان افزایش یافت و بعد دامن نیروهای بین‌المللی را گرفت که بیشتر به آن حملات "سبز علیه آبی" گفته می‌شود، چرا که نفوذی‌های طالبان از پوشش نیروهای افغان برای حمله به نیروهای بین‌المللی استفاده می‌کنند.

رنگ سبز به کلاه سبز سربازان ارتش افغانستان و آبی به کلاه آبی نیروهای بین‌المللی اشاره دارد.

فرمانده نیروهای تازه اعزام شده، سرهنگ اسکات جکسون، گفته که این نیروها آموزش‌های ویژه دریافت و تجهیزات مخصوص نیز دارند. به گفته او تمامی سربازان اعزامی به صورت داوطلبانه در این ماموریت شرکت کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption شمار سربازان آمریکایی قبلا ۱۴ هزار نفر اعلام شده بود

فرمانده این نیروها که قبلا در عراق نیز ماموریت انجام داده، افزوده که نیروهای ارتش افغانستان در هشت سال گذشته تغییرات فوق العاعده داشته‌اند.

این نیروها قرار است که با شش تیپ و ۳۶ واحد مانوری در عملیات کشت زنی مشترک با نیروهای افغانستان و بین‌المللی شرکت کنند.

هر تیپ ارتش افغانستان دارای سه هزار الی و ۵ هزار سرباز هستند.

به گفته وزارت دفاع آمریکا قرار است این نیروها در سراسر افغانستان از ولایت شمالی بلخ تا ولایت‌های قندهار و هلمند در جنوب به نیروهای افغان در خط مقدم جبهه مشوره دهند.

آنها علاوه بر نیروهای رزمی ارتش افغانستان به مراکز آموزشی ارتش ملی افغانستان نیز مشوره‌های لازم را ارائه خواهند داد.

قبل از این نیز فرماندهان نیروهای آمریکایی در افغانستان اعلام کرده بودند که این نیروها به واحدهای ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفری تقسیم خواهند شد و در فصل نو جنگی در عملیات ضد طالبان در سال ۲۰۱۸ در خطوط مقدم نبرد به نیروهای افغان مشورت خواهند داد.

در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما اعلام شده بود که گروه طالبان دیگر "دشمن آمریکا نیست" و نبرد با این گروه برای حدود دو سال متوقف شد، اما با اعلام راهبرد جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، سرکوب گروه طالبان و سایر گروه‌های شورشی در دستور کار قرار گرفت.

فشار بر پاکستان و سایر حامیان گروه طالبان نیز بخشی از استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان و جنوب آسیای است.